- Z chwilą dokonania tego wpisu, szpital stanie się spółką prawa handlowego i zacznie działać pod nazwą Wojewódzki Szpital Kliniczny im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. - Szpital kliniczny to szansa podniesienie jakości świadczonych usług zdrowotnych -mówi marszałek Elżbieta Anna Pok.
Zarząd województwa wskazał Stanisława Łobacza, który przez ostatnie lata kierował lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, na pierwszego prezesa nowej spółki szpitalnej. Kadencja pierwszego zarządu spółki i pierwszej rady nadzorczej trwać będzie 1 rok obrotowy, natomiast kolejne kadencje - 3 lata obrotowe. Z chwilą zarejestrowania spółki, będzie ona ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa. Dopiero potem nastąpi objęcie większościowych udziałów przez Uniwersytet Zielonogórski, po to, aby szpital stał się uniwersytecką kliniką.
- Udziały w spółce podzielą się na uprzywilejowane i nieuprzywilejowane. Województwo będzie posiadać udziały uprzywilejowane, które na Zgromadzeniu Wspólników dadzą wartość 3 głosów za każdy udział. Natomiast pozostali wspólnicy posiadać będą jeden głos na jeden udział. Województwu przysługuje też pierwszeństwo nabycia zbywanych udziałów. Zgromadzenie Wspólników będzie przeznaczać całość zysku netto na realizację zadań statutowych – informuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Dotychczas Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze funkcjonował jako Samodzielny Publiczny ZOZ, dla którego podmiotem tworzącym jest samorząd województwa lubuskiego. Uczelnia korzystała z jego bazy na zasadzie porozumienia. Było to konieczne, z uwagi na uruchomiony od 1 października 2015 roku kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Przekształcenie szpitala w uniwersytecką spółkę kliniczną odbywa się na zasadach określonych w ustawie o działalności leczniczej i otwiera nowe szanse rozwoju przed kierunkiem lekarskim w Zielonej Górze, na którym obecnie studiuje 60 osób. Zgodnie z prawem uczelnia prowadząca klinikę może liczyć na znacznie wyższe dotacje z ministerstwa zdrowia, niż korzystając ze szpitalnej infrastruktury na zasadzie porozumienia, jak to miało miejsce do tej pory. Wówczas kierunek lekarski dotuje resort nauki i szkolnictwa wyższego, ale w znacznie mniejszym wymiarze.
Dowiedz się więcej z książki | \\|
\\\ |
Prawnogospodarcze konsekwencje komercjalizacji szpitali \\\
| \\
- Ponadto status kliniki pozwala na skuteczniejsze ubieganie się o centralne środki na rozwój bazy szpitalnej, zarówno w celach dydaktycznych, jak i związanej z powiększaniem oferty szpitala dla pacjentów z całego regionu i innych województw" - dodaje marszałek Polak.
Klinika w Zielonej Górze specjalizuje się w onkologii, neurochirurgii i traumatologii oraz neonatologii.
Majątek ruchomy szpitala został wyceniony na około 60 mln zł, a nieruchomości na 80 mln zł. Województwo nie wniesie aportem do nowej spółki nieruchomości. Będzie je bezpłatnie użyczać nowo powołanej spółce. Spółka przejmuje też wszystkich pracowników lecznicy. Z punktu widzenia pacjenta nic się nie zmieni, gdyż klinika nadal będzie wykonywać usługi w ramach kontaktu z NFZ. Zwiększy się też możliwość świadczenia usług na komercyjnych zasadach.
Dotychczas samorząd województwa lubuskiego w spółki prawa handlowego przekształcił Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu oraz Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedycznego w Świebodzinie (obecnie Lubuskie Centrum Ortopedii).