W nowym rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, mają pojawić się takie zawody medyczne jak m.in.
- asystent zdrowia publicznego
- inżynier biomedyczny
- koder medyczny
- edukator ds. stomii
- pełnomocnik ochrony informacji niejawnych
- specjalista neurologopeda
- specjalista surdologopeda
- psychoterapeuta dzieci i młodzieży
- technik sterylizacji medycznej
- optometrysta
- koordynator do spraw pakietu onkologicznego
- operator procesu dekontaminacji
- pracownik ochrony w ośrodku psychiatrii sądowej
Rozporządzenie ma dostosować wymagania kwalifikacyjne na poszczególnych stanowiskach do zmieniającego się rynku pracy w ochronie zdrowia i systemu kształcenia kadr medycznych.
W poprzedniej kadencji resort zdrowia zapowiadał, że do systemu zostaną wprowadzone nowe zawody, by te, które już istnieją mogły zostać odciążone od pracy (m.in. biurokratycznej - taką funkcję mogliby przejąć np. koderzy). Projektowane przepisy mają to ułatwić, ponadto przez możliwość awansu i specjalizowanie się w wąskiej dziedzinie - uczynić pracę w placówkach medycznych bardziej atrakcyjną.
Sektor ochrony zdrowia potrzebuje nowych zawodów medycznych
Braki kadrowe wśród pielęgniarek i lekarzy nadal pozostają jednym z bardziej dotkliwych problemów polskiej służby zdrowia. Pomysł, by część lekarskich i pielęgniarskich obowiązków mogły przejąć nowe zawody medyczne jest jakimś rozwiązaniem, czy przynoszącym zamierzone korzyści - pokaże czas.
Czytaj: Zasiłki chorobowe i opiekuńcze dla zawodów medycznych już na ogólnych zasadach>>