Autorka udowadnia, że właściwie prowadzona rachunkowość finansowa może być punktem wyjścia do tworzenia nowoczesnych systemów informacyjnych wykorzystywanych w rozwoju i transformacji podmiotów leczniczych.
Publikacja prezentuje podstawowe obszary rachunkowości podmiotów leczniczych - samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek budżetowych. System rachunkowości podmiotów leczniczych ukazany został w sposób problemowy, poczynając od podstawowych pojęć, istoty, funkcji i zadań rachunkowości, poprzez zagadnienia szczegółowe, na sprawozdawczości finansowej i budżetowej kończąc. W książce przedstawiono także uwarunkowania rachunkowości wynikające z przynależności podmiotów leczniczych do sektora publicznego.
W pierwszej części zatytułowanej „Podstawy rachunkowości podmiotów leczniczych” scharakteryzowano podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą jako podmiot systemu
rachunkowości. Omówiono podstawy prawne rachunkowości w podmiotach leczniczych, oraz zakładowe zasady jej prowadzenia. Istotnym uzupełnieniem rozważań na temat konstrukcji systemów rachunkowości w podmiotach leczniczych są omówione zasady
rachunkowości, w tym istota i funkcjonowanie kont księgowych i bilansu majątkowego oraz dokumentacji operacji gospodarczych.
W drugiej części opracowania omówione zostały najważniejsze obszary rachunkowości SP ZOZ i jednostek budżetowych. Zasady szczegółowe rachunkowości powiązano z zasadami finansowania działalności, kontroli i nadzoru oraz przynależnością do sektora publicznego, w głównej mierze decydującymi o postaci ewidencji księgowej, rachunku kosztów, sprawozdawczości, badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych, a tym samym o wartościach informacyjnych rachunkowości podmiotów leczniczych.
Książka została wzbogacona o liczne przykłady ilustrujące wybrane problemy, tabele, schematy księgowań oraz tabele dekretacyjne, które w sposób przystępny i jasny prezentują zasady funkcjonowania rachunkowości podmiotów leczniczych.
Publikacja przeznaczona jest dla księgowych oraz menedżerów zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także studentów oraz wszystkich zainteresowanych omawianą tematyką.
Książka została pozytywnie oceniona przez fachowców.
- W pracy dostrzegam nie tylko duży zakres wiedzy autorki z zakresu teorii rachunkowości, ale także dobrą znajomość specyficznych problemów rachunkowości podmiotów leczniczych.
Autorka jest specjalistą z zakresu rachunkowości podmiotów leczniczych, o czym świadczą jej liczne opracowania z tego zakresu - rozprawa habilitacyjna, artykuły naukowe i opracowania eksperckie – mówi prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Książka „Rachunkowość podmiotów leczniczych” jest dostępna w Księgarni Profiinfo
Jolanta Chluska - doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Finansów, Bankowości i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej; biegły rewident badający sprawozdania finansowe m.in. podmiotów leczniczych, wykładowca na kursach rachunkowości dla kandydatów na głównych księgowych i głównych księgowych, kandydatów na biegłych rewidentów i biegłych rewidentów; autorka licznych publikacji naukowych na temat rachunkowości podmiotów leczniczych, w tym monografii habilitacyjnej Model rachunku kosztów standardowych świadczeń zdrowotnych szpitala, 2008.
Zarządzanie podmiotami leczniczymi wymaga korzystania z informacji bieżących
Zarządzanie podmiotami leczniczymi nie ogranicza się do wykorzystania informacji płynących z systemów rachunkowości finansowej, lecz wymaga uzupełnienia ich przydatnymi w podejmowaniu decyzji informacjami bieżącymi i o dużym potencjale prognostycznym pisze Jolanta Chluska w publikacji Rachunkowość podmiotów leczniczych.