W obecnym sezonie notowany jest 20-procentowy spadek liczby osób zaszczepionych. - To jest niezwykle niekorzystne zjawisko, które możemy wiązać z osłabieniem czujności popandemicznej. To martwi  - mówiła prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc podczas  na niedawnej konferencji z okazji zorganizowanej z okazji 10 lat Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. 

Zwróciła uwagę, że na początku sezonu epidemicznego nie było problemu z dostępem do szczepionek. - W pewnym momencie podjęto decyzję o zaprzestaniu kontynuacji zakupu szczepionek ze środków publicznych, co niestety objęło również pracowników służby zdrowia. To zdecydowanie negatywna decyzja - dodała. 

 

Czytaj także na Prawo.pl: Farmaceuta zaszczepi przeciwko grypie po odbyciu kursu kwalifikacyjnego

Pięciokrotny wzrost hospitalizacji z powodu grypy - kilka przyczyn

- W obecnym sezonie mamy ponad 200-procentowy wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Dramatycznie rośnie nam liczba hospitalizacji - prawie 500-procentowy wzrost. Mamy też bardzo znaczący wzrost liczby zgonów - poinformowała prof. Chorostowska-Wynimko.

Sprawdź w LEX: Czy trudna sytuacja kadrowa w spzoz uzasadnia wstrzymanie wpisów pacjentów do kolejki oczekujących? >

Przyczyn wzrostu zachorowań jest wiele. Ekspertka wskazała, że jest to m.in. utrata czujności po pandemii covid. - Nietypowość tego sezonu to również fakt, że mamy dwie fale (zachorowań). Pierwsza fala, która była na początku sezonu, na przełomie grudnia i stycznia spowodowana zakażeniem wirusem grypy typu A. W tej chwili narasta nam druga fala zachorowań spowodowanych wirusem typu B  - powiedziała prof. Chorostowska-Wynimko.

Sprawdź w LEX:  Co zrobić, gdy o udostępnienie dokumentacji medycznej w formie kopii występuje osoba nieupoważniona przez pacjenta?  >

Zachorowalność na grypę w marcu

Od 1 do 7 marca zanotowano w Polsce 187 835 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 1054 skierowania do szpitala. Z powodu grypy zmarły dwie osoby.

Od 8 do 15 marca potwierdzono 234 596 przypadków grypy i jej podejrzeń, wystawiono 1192 skierowania do szpitala, nie było zgonów z powodu grypy.

Sprawdź w LEX: Czy technik farmaceutyczny może wydawać preparaty z kodeiną? >

(pap/kn)