Wyrok oddala wszystkie roszczenia inwestorów i zasądza na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej pełne koszty procesu w kwocie przekraczającej 1 200 000 dolarów.
Powodowie byli udziałowcami w Laboratorium Frakcjonowania Osocza sp. z o. o. powołanym w latach 90. do budowy fabryki w Mielcu zajmującej się frakcjonowaniem osocza. Do zakończenia inwestycji nigdy jednak nie doszło.
Komunikat wyjaśnia, że wyrok w sprawie „Minnotte i Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” potwierdza przestrzeganie przez Polskę zobowiązań międzynarodowych i stwierdza, że działania jej organów (w tym Ministerstwa Zdrowia) były zgodne z prawem.
Rozstrzygnięcie to ma charakter precedensowy, ze względu na całościowo zasądzone na rzecz RP koszty procesu. Przeważnie bowiem w sporach arbitrażowych inwestor skarżący państwo nie ponosi wszystkich kosztów, są one rozdzielane pomiędzy stronami. Kwota ta w całości będzie stanowić dochód Skarbu Państwa.
Sprawa toczyła się od 16 lipca 2010 roku, resortem odpowiedzialnym za jej prowadzenie było Ministerstwo Zdrowia, a pełnomocnikiem procesowym w sprawie – Prokuratoria Generalna SP oraz Kancelaria K&L Gates (mec. Maciej Jamka oraz mec. Wojciech Sadowski). Wartość roszczenia wynosiła 105 mln dolarów.
Wyrok w sprawie Laboratorium Osocza: 1,2 mln dolarów na rzecz RP
16 maja 2014 r. na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego 21 marca 1990 r. (Dz.U. z 1994 r., nr 97, poz. 467), Centrum Rozwiązywania Sporów Pomiędzy Inwestorem a Państwem (ICSID) wydało wyrok końcowy w sprawie David Minnotte i Robert Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.