16 czerwca 2014 weszła w życie część przepisów rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych. Nowe przepisy wydłużają czas stażu pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym, niezbędny do rozpoczęcia specjalizacji do 2 lat.
Dwuletni staż jest niezbędny do przystąpienia do specjalizacji w zakresie: laboratoryjnej diagnostyki medycznej, laboratoryjnej genetyki medycznej, laboratoryjnej immunologii medycznej, mikrobiologii medycznej, laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, laboratoryjnej toksykologii medycznej, laboratoryjnej hematologii medycznej, cytomorfologii, laboratoryjnej parazytologii medycznej, epidemiologii, laboratoryjnej genetyki sądowej i laboratoryjnej toksykologii sądowej (te ostatnie to dwie nowe specjalizacje), a także zdrowia publicznego i zdrowia środowiskowego.
Pozostałe przepisy rozporządzenia weszły w życie 22 stycznia 2014 roku. Dotyczyły one zmian w Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym Diagnosty Laboratoryjnego, który składa się teraz z dwóch części – teoretycznej w formie testu, przy minimalnej ilości dopuszczonych do egzaminu diagnostów równej 20 osób, lub ustnej, gdy chętnych jest poniżej 20, oraz praktycznej. Wcześniej egzamin dzielił się na część testową, egzamin praktyczny i ustny.
Nastąpiła także zmiana terminu przystąpienia do egzaminu końcowego – diagnosta nie musi już do niego przystępować w ciągu 12 miesięcy od ukończenia specjalizacji. Diagnosta, który nie przystąpił do PESDL w wyznaczonym terminie lub uzyskał wynik negatywny egzaminu, może przystąpić do niego w innej sesji egzaminacyjnej. Jeżeli zda jedną z części egzaminu, to jest ona uznawana w sześciu kolejnych sesjach.
Opłata za egzamin została obniżona z 700 zł do 450 zł..
Rozporządzenie jest dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.