Gabinety stomatologiczne zostały poproszone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, o nieodpłatne udostępnienie danych, koniecznych do przeprowadzenia analiz oraz wycen procedur  leczenia stomatologicznego wybranych świadczeń z chirurgii stomatologicznej, a także periodontologii. AOTMiT istnieje od 2005 roku i jest jedną z najsilniejszych i najbardziej rozpoznawanych instytucji w Europie w obszarze oceny i wyceny świadczeń zdrowotnych.

 

Jakie dane zbiera AOTMiT

AOTMiT zbiera dane za okres I połowy 2021 roku. Przygotowała specjalny formularz finansowo - księgowe dla poradni stomatologicznych, protetyki, chirurgii, ambulatorium stomatologicznego praz poradni periodontologicznych i chorób błon śluzowych przyzębia. Należy do niego wpisać informacje:

  • dotyczące godzinowych stawek wynagrodzeń personelu zaangażowanego w realizację przedmiotowych świadczeń
  • o zakupach produktów leczniczych i wyrobów medycznych zużywanych w trakcie realizacji przedmiotowych świadczeń
  •  o cenach usług/ procedur zlecanych przez stomatologa w ramach realizacji przedmiotowych świadczeń (radiologia, protetyka, diagnostyka laboratoryjna, patomorfologia)

Aby udostępnić dane należy odesłać wypełnioną ankietę znajdującą się pod tym linkiem. Po odesłaniu ankiety wysyłający otrzyma informację o sposobie udostępnienia danych).

Apel NRL o korektę katalogu i wycen stomatologicznych

W lipcu 2020 roku Naczelna Rada Lekarska apelowała do Narodowego Funduszu Zdrowia  o korektę katalogu i wycen stomatologicznych . W efekcie zwiększono współczynnik w udzielaniu świadczeń dzieciom w ramach zakresów świadczenia ogólnostomatologiczne, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i świadczenia udzielane w dentobusie. W połowie 2020 roku wprowadzona została zmiana wyceny świadczeń z zakresu endodoncji.

Plany NFZ na stomatologię

Zgodnie z planami NFZ, w 2021 roku miały rozpocząć się prace nad zmianą sposobu kontraktowania stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, które w Katalogu świadczeń figurują z najniższą wyceną. W 2020 roku NFZ na leczenie stomatologiczne wydał 2 048 245 tys. zł, a w projekcie planu na 2022 rok przewiduje 2 123 265 tys. zł.