Stowarzyszenie zwróciło się do Okręgowego Sądu Lekarskiego Okręgowej Izby Lekarskiej o przesłanie pocztą elektroniczną lub tradycyjną, kserokopii lub skanów orzeczeń wydanych w latach 2011-2014 przez ten sąd.
W odpowiedzi przewodniczący sądu wyjaśnił, że dane zawarte w orzeczeniach sądów lekarskich nie stanowią informacji publicznej z uwagi poszanowanie prywatności i informacji dotyczących zdrowia pacjentów.
Stowarzyszenie wniosło skargę na bezczynność okręgowego sądu lekarskiego okręgowej izby lekarskie.j WSA zgodził się, iż sąd dopuścił się przewlekłości.
Okręgowy sąd lekarski jest jednym z organów okręgowej izby lekarskiej, przy pomocy którego samorząd zawodu lekarskiego wykonuje zadania publiczne z zakresu ochrony interesu publicznego, wobec czego zobowiązany jest on do udzielenia informacji publicznej. Również dane zawarte w orzeczeniach sądów lekarskich stanowią informację publiczną.
Czytaj: NSA: NFZ musi udostępniać wszystkie dane, które są informacją publiczną>>>
Sąd zwrócił uwagę, iż generalnie, wyłączenie pewnych danych z treści udostępnianej informacji publicznej, ze względu na ochronę informacji niejawnych, ochronę innych tajemnic ustawowo chronionych, prywatność osoby fizycznej czy też tajemnicę przedsiębiorcy, nie powoduje nadania tej informacji charakteru informacji przetworzonej.
Jednak w pewnych wypadkach szeroki zakres wniosku, wymagający zgromadzenia i przekształcenia, w postaci zanonimizowania i usunięcia danych objętych tajemnicą prawnie chronioną, wielu dokumentów, może wymagać takich działań organizacyjnych i angażowania środków osobowych, które zakłócają normalny tok działania podmiotu zobowiązanego i utrudniają wykonywanie przypisanych mu zadań.
Informacja wytworzona w ten sposób, pomimo że składa się z wielu informacji prostych będących w posiadaniu organu, może być uznana za informację przetworzoną.
W rozpatrywanej sprawie okręgowy sąd lekarski uznał, iż udostępnienie żądanej informacji publicznej uniemożliwia potrzeba ochrony prywatności pacjentów. Jednak w ogóle nie odniósł się do kwestii anonimizacji danych wrażliwych osób, których dotyczą orzeczenia.
Sąd uznał, iż okręgowy sąd lekarski nie rozpoznał wniosku stowarzyszenia w sposób wynikający z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznych.
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 grudnia 2015 roku, sygn. akt II SAB/Go 64/15, nieprawomocny.