Jak powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek 1 czerwca 2015 roku członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, obiekt wraz z wyposażeniem będzie kosztował około 20 mln zł i koszty pokryje w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii. Ośrodek powstanie na terenie DCO w centrum Wrocławia.
- Chcemy go otworzyć do końca 2016 roku, by już w następnym roku zakontraktować usługi medyczne - dodał Michalak. Poinformował również, że breast unit zostanie tak zbudowane, iż stanie się w przyszłości częścią nowego szpitala onkologicznego, który powstanie w innej dzielnicy miasta do 2020 roku.
Dyrektor DCO Adam Maciejczyk podkreślił, że w praktyce zespół specjalistów – chirurgów i radioterapeutów – w ramach breast unit już działa.
- Chodzi o to, że w nowym, nowocześnie wyposażonym obiekcie będziemy mogli naszym pacjentkom zaoferować godne i komfortowe warunki - mówił Maciejczyk.
Zaznaczył, że obecnie pacjentka zakwalifikowana w DCO do zabiegu onkoplastyki oczekuje nie dłużej niż 14 dni.
Liderami zespołu są chirurdzy kierownicy klinik:Rafał Matkowski, Marek Bębenek oraz chirurg Radosław Tarkowski.
Bębenek ocenił, że poziom profilaktyki i diagnostyki jest już tak wysoki, że pozwala obecnie na zabiegi, w wyniku których usuwane są guzki wielkości kilku milimetrów.
- To już nie są czasy, gdy chirurg onkolog dokonywał wyłącznie mastektomii lub usuwał guzy, które wyczuwał ręką. Dlatego współpraca w ramach breast unit różnych specjalistów jest tak istotna - mówił Bębenek.
Lekarze ocenili, że uruchomienie nowoczesnego obiektu – a tym samym umożliwienie podwyższenia kontraktu z NFZ – pozwoli na wyleczenie ponad 90 procent pacjentów. Obecnie średnia krajowa statystyka to ponad 70 procent.(pap)