Pytanie

Jak powinna wyglądać procedura rejestrowania pacjenta do okulisty lub dermatologa w roku 2014, w przypadku gdy limity na rok 2014 wyczerpały się? Czy od pacjenta należy wymagać skierowania? Czy musi je mieć fizycznie w dniu rejestracji? Czy należy od pacjenta uzyskać podpisane oświadczenie, że za poradę może płacić ze swoich środków, bo nie wiadomo czy kontrakt na rok 2015 i lata następne w ogóle będzie podpisany?

Czytaj także: Skierowanie trzeba dostarczyć w ciągu 14 dni od wpisania się na listę >>>

Odpowiedź

Świadczeniodawca pozostający stroną umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującej w roku 2014 może dokonywać wpisów na listę pacjentów oczekujących na udzielenie świadczenia w roku 2015, ale w każdym przypadku winien on w sposób wyraźny informować pacjenta o warunkowym charakterze wpisu (pod warunkiem obowiązywania umowy w roku 2015 i pod warunkiem posiadania skierowania). Oczywiste jest, iż dokonując w roku 2014 wpisu na listę osób oczekujących, świadczeniobiorca nie musi dysponować skierowaniem wystawionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, udzielając świadczeń opieki zdrowotnej już w roku 2015 na rzecz osób wpisanych na listy oczekujących przed dniem wejścia w życie ustawy z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (tj. przed dniem 1 stycznia 2015 roku), świadczeniodawca udziela ich także bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.



 

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 1 pkt 29 ustawy z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1138), w ustawie z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., uchyla się art. 57 ust. 2 pkt 3 i 6 u.ś.o.z. W konsekwencji przyjąć należy, iż do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dermatologa i okulisty konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W tym miejscu zauważyć jednak należy, iż ustawa z 22 lipca 2014 roku wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku, co oznacza że do 31 grudnia 2014 roku świadczeniodawca nie może żądać od świadczeniobiorcy skierowania do lekarza dermatologa czy okulisty. Zgodnie bowiem z przepisem art. 57 ust. 2 pkt 3 i 6 u.ś.o.z. skierowanie nie jest wymagane do świadczeń dermatologa i okulisty.

Niezależnie od powyższych ustaleń wskazania wymaga, iż kwestią odrębną pozostaje tutaj problem samego obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Otóż świadczeniodawca pozostający stroną umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, obowiązującej w roku 2014, nie ma żadnej gwarancji w przedmiocie obowiązywania umowy w latach kolejnych. Jeśli bowiem umowy wygasają 31 grudnia 2014 roku, to o obowiązywaniu umów w roku 2015 zadecydują wyniki prowadzonych w przyszłości postępowań konkursowych. Jeżeli zaś umowa ma charakter wieloletni, a okres jej obowiązywania nie kończy się 31 grudnia 2014 roku, to warunkiem realizacji umowy w roku 2015 pozostaje zgodne ustalenie przez strony warunków finansowych, co powinno nastąpić do 30 listopada 2014 roku. Tak czy inaczej, obowiązywanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w roku 2015 zależne jest od warunku przyszłego i niepewnego (wynik konkursu ofert bądź osiągnięcie porozumienie). W takim stanie rzeczy, wobec brzmienia przepisu art. 20 ust. 3 u.ś.o.z., zgodnie z którym wpisanie świadczeniobiorcy na listę osób oczekujących wraz z podaniem terminu udzielenia świadczenia jest równoznaczne z zobowiązaniem się do udzielenia danego świadczenia opieki zdrowotnej, przyjąć należy, iż świadczeniodawca chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z ewentualnym, możliwym przecież, “nieobowiązywaniem” umów w roku 2015, winien informować w każdym przypadku pacjenta o warunkowym wpisie na listę osób oczekujących na udzielenie świadczenia (pod warunkiem obowiązywania umowy w roku 2015). Jednocześnie jak się wydaje, świadczeniodawca zobowiązany byłby potwierdzić takim pacjentom, ustalenia co do prowadzonej listy oczekujących w sytuacji zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2015.

Czytaj także: Skierowania lekarskie: wyjaśniamy wątpliwości interpretacyjne >>>

Dokonując kolejnych ustaleń przywołać należy brzmienie art. 17 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw,  która opublikowana została 28 sierpnia 2014 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 1138. Jak stanowi przywołany przepis, osobom wpisanym przed dniem wejścia w życie przywoływanej ustawy (tj. przed dniem 1 stycznia 2015 roku), na listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 57 ust. 2 pkt 3 i 6 u.ś.o.z. (dermatolog i okulista), świadczenia te są udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Powyższe przesądza o tym, iż w przypadku dokonania w roku 2014 “warunkowego” wpisu świadczeniobiorcy na listę osób oczekujących na udzielenie świadczenia w roku 2015 i kolejno obowiązywania umowy w roku 2015, świadczeniodawca nie może żądać od pacjenta po dniu 1 stycznia 2015 roku skierowania do lekarza dermatologa czy okulisty.

Czytaj także: Skierowania lekarskie: podstawy prawne i zakres świadczeń >>>

Konkludując, świadczeniodawca pozostający stroną umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującej w roku 2014, może dokonywać wpisów na listę pacjentów oczekujących na udzielenie świadczenia w roku 2015, ale w każdym przypadku winien on w sposób wyraźny informować pacjenta o warunkowym charakterze wpisu (pod warunkiem obowiązywania umowy w roku 2015 i pod warunkiem posiadania skierowania). Tylko w taki sposób świadczeniodawca uniknie negatywnych konsekwencji związanych z koniecznością udzielenia bezpłatnego świadczenia, i to nawet w sytuacji, gdy umowa nie będzie obowiązywać w roku 2015. Ponadto świadczeniodawca, który udzielał będzie już w roku 2015 świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu dermatologii czy okulistyki na rzecz pacjentów wpisanych na listy osób oczekujących w roku 2014, nie może żądać od świadczeniobiorcy skierowania do lekarza dermatologa czy okulisty.

Komentarz pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie.

Czytaj więcej komentarzy tego autora:

Lekarz może przepisywać leki refundowane, gdy on lub placówka ma umowę z NFZ >>>

Lekarz może z ważnych powodów zrezygnować z opieki nad pacjentem POZ>>>

Czy pracownicy służby zdrowia mają prawo korzystać z pierwszeństwem ze świadczeń zdrowotnych? >>>


Artur Paszkowski
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, od 12 lat wykładowca w Katedrze Prawa Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa ubezpieczeń zdrowotnych. Autor kilkudziesięciu artykułów i opracowań. Prowadził szkolenia dla organów administracji państwowej i przedsiębiorców z takich dyscyplin prawniczych jak prawo pracy, prawo cywilne oraz prawo podatkowe. Posiada kilkuletnią praktykę w obsłudze prawnej i podatkowej spółek prawa handlowego. Od trzech lat związany ze służbą zdrowia. Pasjonat kolarstwa, literatury i języków obcych. Współpracuje z wydawnictwem Wolters Kluwer, z Serwisem Prawo i Zdrowie.