To prawie połowa środków zebranych podczas tegorocznego 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas kwesty pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów", zebrano w sumie ponad 50,6 mln zł. Pieniądze ze zbiórki - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy - właśnie dla seniorów.
"Szpitale nie są dostosowane do potrzeb ludzi starych. To kropla w morzu potrzeb" - powiedział konsultant krajowy ds. geriatrii prof. Tomasz Grodzicki na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że na oddziałach chirurgicznych, internistycznych, ratunkowych, wszędzie są ludzie starzy i tam potrzebne jest inne traktowanie pacjentów.
Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak podkreślił, że Orkiestra postanowiła jak najszybciej zorganizować zakupy sprzętu medycznego dla geriatrii. Przypomniał, że jest to jeden z najbardziej niedofinansowanych działów medycyny, który wymaga pilnego doposażenia w nowoczesne urządzenia medyczne. "Problem jest ogromny, przez ponad 20 lat wszyscy sobie odpuścili geriatrię i ludzi w podeszłym wieku" - powiedział Owsiak.
Fundacja WOŚP przy pomocy grupy ekspertów spotkała się na warszawskim Torwarze z przedstawicielami firm, które zaoferowały swoje produkty. Za środki zebrane podczas tegorocznego finału Fundacja chce kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka (z wyposażeniem), ultrasonografy przyłóżkowe, urządzenia do rehabilitacji ruchowej, balkoniki ułatwiające chodzenie, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne i żywieniowe. Sprzęt trafi na wszystkie polskie oddziały geriatryczne.
Fundacja podkreśla, że w Polsce funkcjonuje 40 oddziałów geriatrycznych wyposażonych w sumie w 750 łóżek. Problemem jest brak lekarzy geriatrów. Z danych WOŚP wynika, że statystycznie jeden geriatra przypada na 125 tys. mieszkańców i 20 tys. osób powyżej 65. roku życia. Obecnie stanowią one 13 proc. społeczeństwa. Na jedną osobę starszą przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym, za 20 lat będzie ich dwie.