Przekonanie przedstawicieli samorządów lokalnych do zaangażowania się w prowadzone w województwie małopolskim programy profilaktyczne, szczególnie ten związany z profilaktyką w zakresie zakażeń pneumokokowych, było celem konferencji, która odbywała się 13 października 2014 w Krakowie.

Tematem krakowskiej konferencji była „Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych.” Jej inicjatorem było stowarzyszenie „Parasol dla Życia” we współpracy z województwem małopolskim.

– Od 2011 roku realizowany jest w Małopolsce program przeciwdziałania chorobom wywołanym przez pneumokoki. W tym czasie z nieodpłatnych szczepień skorzystało prawie 1000 dzieci. W roku 2014 nasze działania są jeszcze szersze, a przeznaczone na ten cel środki finansowe to 438 tys. zł.– powiedział wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

We wdrażanym od 2014 r. programie przewidziano możliwość udzielenia powiatom współpracującym z gminami pomocy finansowej pozwalającej na jego wdrożenie. Z takiej opcji skorzystała gmina Tarnów, do której trafiło ponad 30 tys. zł. Dotychczas szczepieniami finansowanymi przez województwo objęte były jedynie dzieci do 5 lat z domów dziecka na terenie Małopolski oraz ze żłobków, które znajdują się poza terenem Miasta Krakowa. Natomiast dzieci zameldowane w Krakowie uczęszczające do żłobków, mogą korzystać ze szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom finansowanych przez samorząd Miasta Krakowa.

Od roku 2014 z nieodpłatnych szczepień korzystać mogą dzieci z powiatów, które we współpracy z gminami zgłoszą się do konkursu przeprowadzonego przez województwo małopolskie. To duża szansa dla powiatów, a przede wszystkim dla ich małych mieszkańców.

– Warto szczepić dzieci przeciw pneumokokom i ich najbardziej zjadliwym serotypom. Szczepionka nie tylko pomaga na przykład przejść przez wywołane przez pneumokoki zapalenie ucha czy zapalenie zatok, ale może także uratować życie – przypomniała Sabina Szafraniec, Przewodnicząca Stowarzyszenia "Parasol dla Życia".

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.malopolskie.pl, stan z dnia 14 października 2014 r.

Data publikacji: 14 października 2014 r.