Zarząd województwa przypomina, że podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa lubuskiego funkcjonują w głównej mierze na podstawie umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartości tych kontraktów, w większości przypadków są niewystarczające w odniesieniu do realnych potrzeb zdrowotnych oraz potencjału kadrowego i technicznego jednostek ochrony zdrowia.
Jest to zauważalne w przypadku podmiotów leczniczych podległych samorządowi województwa lubuskiego.
- Corocznie szpitale wypracowują nadwykonania wskazujące, iż wysokość obecnie obowiązujących umów kontraktowych, pozostająca od kilku lat na tym samym poziomie, jest niedoszacowana – czytamy w przyjętym przez zarząd województwa stanowisku.
Władze regionu wskazują, że zbyt niskie nakłady na świadczenia mogą spowodować zadłużanie się jednostek ochrony zdrowia. Jak przypomina marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, sytuacja taka miała już miejsce w Lubuskiem.
[-OFERTA_HTML-]
- Jeszcze w 2008 roku jednostki podległe samorządowi województwa były zadłużone na około 350 mln zł i większość z nich miała ujemne wyniki finansowe. Obecnie ich zadłużenie zostało obniżone do około 180 mln zł, a jednostki bilansują się – wyjaśnia.
Przyjęcie stanowiska zarządu województwa było warunkiem zakończenia protestu związków zawodowych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Związkowcy protestowali przeciwko zbyt niskiemu – ich zdaniem kontraktowi szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Źródło: www.lubuskie.pl