Porozumienie w tej sprawie podpisali 22 lutego 2016 roku marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i prezes PUC Marcin Zajączkowski.
- Wspólne myślenie o przyszłości naszego najsłynniejszego uzdrowiska i próba zinstytucjonalizowania współpracy w tym zakresie to konieczność w sytuacji, gdy to PUC administruje ważną częścią ciechocińskiej infrastruktury publicznej, w tym tężniami solankowymi. Takie współdziałanie jest niezbędne jeśli myślimy o utrzymaniu marki Ciechocinka i marki regionu jako miejsca turystyki uzdrowiskowej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Podpisane porozumienie zakłada szybkie (w ciągu dwóch tygodni) powstanie grupy roboczej której zadaniem będzie wypracowanie akceptowalnej dla wszystkich jego stron formuły zinstytucjonalizowanej współpracy.
Ustanowiona w wyniku tych prac nowa wspólna instytucja samorządowa zarządzałaby najbardziej wartościową częścią uzdrowiskowej i historyczno-kulturowej infrastruktury Ciechocinka – w tym źródłami solanki, tężniami i warzelnią – działając także na rzecz promocji miasta jako kierunku turystyki uzdrowiskowej. W dokumencie jest też mowa o możliwości zabiegania o środki z funduszy europejskich.
Czytaj: NIK: uzdrowiska zagrażają środowisku>>>
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, przejęte przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2012, zarządza trzema szpitalami uzdrowiskowymi, które mają łącznie 750 miejsca, zespołem sanatoryjnym na 120 miejsc i sanatorium ze 160 miejscami (razem to ponad 1000 miejsc noclegowych), a także słynnymi ciechocińskimi tężniami solankowymi i fontanną Grzybek. Należący do niego szpital uzdrowiskowy Dom Zdrojowym, położony w bezpośrednim sąsiedztwie leśnego Parku Sosnowego, dysponuje trzystoma miejscami kuracyjnymi oraz nowoczesną bazą zabiegowo-rehabilitacyjną z basenem solankowym.
Kujawsko-Pomorskie, z 34 tego typu placówkami, jest na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby posiadanych sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i zakładów rehabilitacji leczniczej. Pod względem liczby kuracjuszy z blisko 125 tysiącami gości rocznie sytuuje się na miejscu drugim. Turystyka zdrowotna (w powiązaniu z usługami medycznymi) jest jedną z tak zwanych inteligentnych specjalizacji regionu, czyli filarów, na których oparty jest rozwój województwa.