Oburzenie samorządów wywołała także sprawa określania warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, odrzucono wówczas poprawki, które przewidywały, że minister miałby się w tej kwestii konsultować z przedstawicielami samorządów.
- To, co my obserwujemy dzisiaj, jako przedstawiciele samorządów zawodowego, to jest jawne lekceważenie ustaw, które państwo sami przyjęli. W związku z tym oświadczam, że nasz udział w pracach zakończy się ma tym posiedzeniu. My od trzech lat bardzo uważnie słuchamy tego, co pan minister mówi. Mówię to w imieniu 300 tys. pielęgniarek i położnych: proszę nas tak nie traktować - apelowała przewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Także zdaniem Michała Kozika z Naczelnej Izby Lekarskiej obrady komisji pokazują, że "właściwie w każdym punkcie zmiany przepisów marginalizowana jest rola samorządów zawodów medycznych".
- Zostały przyjęte zapisy wykluczające przedstawicieli samorządu z udziału w radach oddziałów wojewódzkich NFZ, nie dopuszczacie samorządu lekarskiego ani pielęgniarskiego do udziału w tworzeniu map zapotrzebowania zdrowotnego, choć akurat w kwestiach zapotrzebowania zdrowotnego lekarze i pielęgniarki dość dobrze się orientują i mogliby służyć radą - mówił.
Wcześniej - na wniosek posła Jarosława Katulskiego (PO) - przyjęto poprawkę do artykułu, który mówi o stworzeniu wojewódzkiej rady ds. potrzeb zdrowotnych. Poprawka rozszerza skład rady o przedstawicieli „reprezentatywnych organizacji pracodawców". Nie przyjęto zaś poprawki Czesława Hoca (PiS) rozszerzającej skład rady o przedstawicieli samorządów lekarskich i pielęgniarskich, o co apelowali przedstawiciele tych samorządów obecni na posiedzeniu komisji.
W pierwotnym brzmieniu artykułu przewidziano, że w jej skład wchodzą konsultanci wojewódzcy oraz siedmiu członków wyróżniających się wiedzą w zakresie zdrowia publicznego powołanych przez wojewodę, w tym: jeden przedstawiciel wojewody, jeden przedstawiciel marszałka województwa, jeden przedstawiciel dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, jeden przedstawiciel Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, jeden przedstawiciel wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, jeden przedstawiciel szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych mających siedzibę na terenie województwa oraz jeden przedstawiciel konwentu powiatów danego województwa.(pap)
Więcej na temat posiedzenie sejmowej komisji zdrowia 9 lipca 2014 w artykule: Sejm: komisja zdrowia przyjęła pakiet kolejkowy >>>