Wnioski na bieżący rok można składać tylko do dnia 15 marca 2017 roku. Wnioski na kolejny rok będą natomiast składane do 1 września roku poprzedzającego, dlatego w 2017 roku wnioski będą składane dwukrotnie. Dodatkowo, z uwagi wysokość środków przeznaczonych na dany rok oraz terminy realizacji programów, możliwe jest ogłoszenie dodatkowych terminów składania wniosków.
Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zawierać między innymi takie dane jak wskazanie programu, wysokość wnioskowanego dofinansowania oraz udział środków własnych. Szczegółowo treść wniosku określa rozporządzenie. Dokumenty powinny być składane w formie papierowej, do właściwego oddziału Funduszu.
Tryb rozpatrywania wniosków został przewidziany w kolejnych przepisach rozporządzenia, najważniejszy jednak jest termin, w którym powinny zapaść decyzje - wynosi on 2 miesiące od dnia, w którym upłynął termin składania dokumentów. Rozporządzenie przewiduje również ograniczoną formę postępowania odwoławczego - w przypadku odmowy zaakceptowania wniosku wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia podania o dokonanie ponownej oceny. Decyzja wydana w tym trybie jest już jednak ostateczna i nie podlega dalszym zaskarżeniom.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 grudnia 2016 roku w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego oraz trybu rozliczania przekazanych środków i zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 9) określa ponadto terminy przekazywania środków, procedurę zwrotu środków wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem oraz sposób rozliczania dofinansowania.
Opracowanie: r. pr. Aleksandra Kosiorek
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl