Ranking sporządzany jest na podstawie analizy różnych wskaźników, wśród których jest długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska.

Jak zauważa we wtorek 21 marca 2017 roku dziennik "Corriere della Sera" przytaczając fragmenty raportu, Włosi prowadzą w rankingu mimo utrzymującego się kryzysu gospodarczego i trudności, jakie z niego wynikają.

Jako pozytywne czynniki świadczące o kondycji zdrowotnej mieszkańców Italii wymieniono między innymi wzrost średniej długości życia, spadek liczby osób palących oraz konsumpcji alkoholu, a także odsetek dzieci otyłych. Wzrósł natomiast odsetek ludzi uprawiających sport.

Włochy w kategorii stanu zdrowia ludności wyprzedziły kraje, słynące z długowieczności, takie jak Islandia, Szwecja, Japonia i Singapur. W tyle zostały również Szwajcaria, Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy i Dania.

Cytowany w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski powiedział, że "prawdziwie cudownym środkiem" jest dieta śródziemnomorska.
- Fundamentalne znaczenie dla konsumentów ma dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb - dodał.

W analizie danych zauważa się, że kluczowe znaczenie dla zdrowia narodu odgrywa nie tylko bogactwo, ale w równym stopniu styl życia oraz przyzwyczajenia żywnościowe. Pod tym względem - podkreśla prasa - Włosi są bezkonkurencyjni.

Polska zajmuje w tym rankingu 39. miejsce.(pap)

 [-OFERTA_HTML-]