W czwartek umowy podpisali przedstawiciele starostw i szpitali z terenu płd. Wielkopolski - w Kaliszu, Jarocinie, Pleszewie, Kępnie, Ostrzeszowie i Ostrowie Wlkp.
W projekcie wezmą udział łącznie 53 szpitale z terenu województwa wielkopolskiego – zapowiedział członek zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.
Wielkopolska – jak powiedział Sytek - jest pierwszym województwem w kraju, gdzie platformą medyczną e-usługi objęte zostaną wszystkie szpitale miejskie, powiatowe i wojewódzkie.
"Taka rzecz jest możliwa tylko w Wielkopolsce, gdzie ludzie są rozsądni i potrafią zrezygnować z odrobiny swoich prerogatyw na rzez dobra wspólnego. Dziękuję za to, że jesteście osobami, które myślą globalnie a nie tylko o swoich interesach. To porozumienie jest pierwszym naszym sukcesem ponad podziałami politycznymi" - dodał.
W ramach przedsięwzięcia będzie działał system, za pomocą którego pacjentom zostaną udostępnione dwie usługi: e-rejestracji i e-dokumentacji. Dzięki temu pacjent będzie miał możliwość rejestracji on-line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących czy elektronicznej rezygnacji z wizyty.
"Ponadto na specjalnej platformie pacjent będzie mógł ściągnąć całą swoją dokumentację medyczną, która znajduje się w różnych jednostkach, w których leczył się wcześniej, czyli w szpitalu, przychodni czy ambulatorium" – wyjaśnił Sytek.
Platforma ma także ułatwić lekarzom możliwość pozyskiwania dokumentacji medycznej o pacjencie w bazie w bardzo krótkim czasie.
"Docelowo do platformy podłączymy wszystkich, którzy zajmują się zdrowiem, czyli lekarzy rodzinnych i ambulatoria, żeby informacja o pacjencie była pełna" – powiedział członek zarządu.
Całkowity koszt projektu to ok. 94 mln zł, z czego 80 mln zł to środki unijne. Platforma ma zacząć działać w drugiej połowie 2018 roku.(PAP)