Takie zmiany planuje MZ w projekcie rozporządzenia, które zmienia rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (numer z wykazu MZ 1527), a które obecnie jest w konsultacjach publicznych. Ministerstwu zależy na zwiększeniu liczby podmiotów POZ w krajowej sieci kardiologicznej (KSK) już na etapie jej realizacji, aby lekarze POZ mogli szybciej kierować pacjenta do kwalifikacji do programu pilotażowego. KSK stawia bowiem na współpracę lekarzy POZ z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz szpitalami. Po to, aby na jak najwcześniejszym etapie pozyskiwać pacjentów oczekujących w kolejkach do specjalistów z problemami układu krążenia.

Czytaj: Wielkopolska dołącza do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej>>

Czytaj też: Warunki i terminy pierwszej kwalifikacji placówek do Krajowej Sieci Onkologicznej >>

Maksymalnie 30 dni na trafienie do kardiologa

Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu KSK obejmuje nielimitowane świadczenia w czterech grupach rozpoznań, do których należą:

  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • wad zastawkowych.

Pacjent w przeciągu maksymalnie 30 dni ma trafić do specjalisty kardiologa, aby rozpocząć leczenie w ośrodku specjalistycznym w ramach KSK.

POZ mogą zgłaszać się do ośrodków koordynujących

Pilotaż uruchomiony w 2022 r. w woj. mazowieckim (a 1.04.2023 w pozostałych regionach) ma trwać do końca 2024 r. Jest realizowany obecnie w 7 województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim. I to właśnie tam będzie mogło dołączyć do KSK więcej podmiotów POZ. Mogą one zgłaszać się do regionalnych ośrodków koordynujących. Ich listę można znaleźć na stronie KSK. https://siec.ikard.pl/jak-przylaczyc-sie-do-sieci/

Planowany projekt rozporządzenia pozwoli też na rozliczenie świadczeń przezcewnikowe wszczepienie protezy zastawki aortalnej oraz przezcewnikowa plastyka zastawki mitralnej metodą „brzeg do brzegu” w ramach programu pilotażowego.

 

Nowość
Zdrowie publiczne
-25%

Cena promocyjna: 134.25 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179 zł


Ponad 6 tys. pacjentów w krajowej sieci kardiologicznej

Do połowy maja br. w pilotażu KSK uczestniczyło 777 placówek POZ i 285 placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W sumie pilotaż realizowany jest w 1273 ośrodkach. Opieką objęto ponad 6 tys. pacjentów (dane na 18 maja 2023 r.). 53 proc. wszystkich rozpoznań stanowiły zaburzenia rytmu serca. Średni czas oczekiwania pacjenta skierowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do poradni kardiologicznej w ramach sieci wynosił 29 dni a na hospitalizację 32 dni.

Na terenie województw objętych pilotażem jest 4 631 placówek POZ i ponad 142 tys. potencjalnych pacjentów, wedle danych szacunkowych MZ. - Szacuje się, że łączna kwota dla ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej za skierowanie pacjenta do kwalifikacji do programu pilotażowego wyniesie 1 283 508 zł. Założono że 30 proc. pacjentów zostanie skierowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – czytamy w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia.