WHO: prawie 2 tysiące zachorowań na gorączkę Ebola
\\

Według informacji WHO 11 sierpnia 2014 r. w Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii odnotowano łącznie 1975 zachorowań na gorączkę Ebola, w tym 1069 śmiertelnych, przy czym w okresie od 10 do 11 sierpnia odnotowano łącznie 128 nowych zachorowań (w Gwinei 4, w Sierra Leone 53, w Liberii 71).

Według komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, obecnie transmisja wirusa utrzymuje się na terenie obszarów wiejskich i podmiejskich, w szczególności w okolicy stolic Gwinei Conakry, Sierra Leone Freetown oraz Liberii Monrovia oraz na terenach powiatów wzdłuż granic tych państw.

Komunikat podkreśla, że liczba zachorowań zawiera zarówno przypadki potwierdzone laboratoryjnie, prawdopodobne, jak i podejrzane, jest to więc liczba, która może ulec zmianie, gdyż dane epidemiologiczne przypadków ulegają ciągłej aktualizacji.

W Gwinei odnotowano łącznie 510 zachorowań, w tym 377 śmiertelnych.W Liberii odnotowano łącznie 670 przypadków, w tym 355 śmiertelnych.W Sierra Leone wystąpiło łącznie 783 zachorowania, w tym 334 śmiertelne.W Nigerii wystąpiło łącznie 12 przypadków, w tym 3 śmiertelne.

Nie odnotowano przypadków zachorowań wśród podróżnych powracających z tych krajów do Europy.

WHO potwierdza, że sytuacja epidemiologiczna w regionie jest poważna, w szczególności w Sierra Leone i Liberii, gdzie po pierwotnym okresie niskiej zachorowalności obecnie liczba przypadków wzrasta.

Światowa Organizacja Zdrowia wydała 8 sierpnia 2014 r. oświadczenie w sprawie uznania tego zdarzenia za sytuację nadzwyczajną stanowiącą zagrożenie dla innych państw.

Ministerstwa Zdrowia Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii, a także Togo i Ghany wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia oraz innymi organizacjami kontynuują działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na gorączkę Ebola.

W ostatnich dniach odbyło się spotkanie Dyrektora Generalnego WHO z wysokimi przedstawicielami państwa regionu Afryki Zachodniej (tj. Gwinei, Sierra Leone, Liberii, a także sąsiadującym Wybrzeżem Kości Słoniowej). Efektem spotkania było podpisanie dokumentów, w których kraje te zobowiązują się do wdrożenia kolejnych bardziej restrykcyjnych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii Ebola w regionie, w szczególności: wprowadzenia izolacji określonych obszarów wraz z zapewnieniem zapasów dla ich mieszkańców, wzmożenia działań transgranicznych, wprowadzenia obowiązku pochówku ciał zgodnie z obowiązującymi przepisami zdrowotnymi, wzmocnienie opieki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej oraz wzmocnienie nadzoru epidemiologicznego, poprawa profilaktyki i kontroli zakażeń we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

W chwili obecnej czynnikami, które utrudniają opanowanie epidemii gorączki Ebola na terenie Gwinei, Sierra Leone i Liberii są rozległość obszaru, na którym utrzymuje się transmisja wirusa oraz znajdują się źródła zakażenia, lokalne uwarunkowania kulturowe i religijne takie jak tradycja pochówku zwłok osób zmarłych wymagająca bezpośredniego kontaktu uczestników pogrzebu z ciałem osoby zmarłej, nasilony przepływ osób pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi oraz przez granice tych trzech państw.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.gis.gov.pl, stan z dnia 14 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 14 sierpnia 2014 r.