Według WHO pod koniec 2013 roku 60 procent przypadków polio było rezultatem międzypaństwowego szerzenia się dzikiego szczepu wirusa tej choroby i istnieje coraz więcej dowodów, że przyczyniły się do tego podróżujące osoby w wieku dorosłym.
W trakcie tegorocznego sezonu niskiego szerzenia się tej choroby stwierdzono transgraniczne rozprzestrzenienie się dzikiego szczepu polio z trzech państw, w których on występuje - z Pakistanu do Afganistanu, z Syrii do Iraku oraz z Kamerunu do Gwinei Równikowej.
- Zorganizowana międzynarodowa reakcja jest uważana za sprawę zasadniczą dla powstrzymania tego międzynarodowego szerzenia się dzikiego szczepu wirusa polio i dla zapobieżenia nowemu rozszerzeniu się wraz z nadejściem nowego sezonu intensywnego rozprzestrzeniania się w maju i czerwcu 2014 roku - głosi komunikat WHO.
Organizacja zaznacza jednocześnie, że "konsekwencje dalszego transgranicznego szerzenia się byłyby dzisiaj szczególnie dotkliwe z uwagi na znaczną liczbę wolnych od polio, ale objętych konfliktami i destabilizacją państw, które poważnie ograniczyły akcję szczepień i doświadczają poważnego ryzyka ponownego zainfekowania".
Polio jest chorobą zakaźną atakującą głównie dzieci do piątego roku życia. Szerzy się przeważnie przez skażoną wodę. (pap)
WHO ostrzega przed szerzeniem się wirusa polio
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że tegoroczne transgraniczne szerzenie się dzikiego szczepu wirusa choroby Heinego-Mediny (polio) jest wydarzeniem nadzwyczajnym, wymagającym zorganizowanego międzynarodowego przeciwdziałania.