Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 25-31 lipca 2016 roku. Weźmie w nich udział papież Franciszek.
 
Zgodnie z projektem specustawy dotyczącej ŚDM za zabezpieczenie medyczne wydarzenia będzie odpowiadał wojewoda małopolski. Tombarkiewicz podkreślił jednak, że resort również uczestniczy w przygotowaniach. Jak zaznaczył, organizatorzy szacują, że w kulminacyjnym momencie wydarzenia, podczas mszy celebrowanej przez papieża, weźmie udział nawet 2,5 mln pielgrzymów.
 
- Jest to olbrzymie przedsięwzięcie - przyznał wiceminister. - Mówimy o kilkudziesięciu dodatkowych zespołach wyjazdowych (ambulansach), o namiotach medycznych, patrolach pieszych i na quadach oraz o wielkiej mobilizacji szpitali na terenie całej Małopolski i w sąsiednich województwach - wyjaśniał.

Tombarkiewicz zapewnił, że wstępny plan zabezpieczenia medycznego ŚDM jest już przygotowany, do 15 marca 2016 roku służby wojewody małopolskiego opracują jego ostateczną wersję.
 
Na prośbę wiceministra w lutym 2016 ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadził audyt, podczas którego oceniano ryzyka związane z ŚDM.
- Raport, który dostaliśmy, pokazał, że wszystkie elementy są dobrze określone, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne - powiedział Tombarkiewicz.
 
Zapewnił, że służby sanitarne oszacowały również ryzyko epidemiologiczne związane np. z wirusem Zika, a organizatorom zostaną przekazane potrzebne procedury.
- Mamy nadzieję, że nie dojdzie do żadnych zagrożeń epidemiologicznych - powiedział wiceminister.
 
 
Zdaniem Tombarkiewicza ważną rolę w zabezpieczeniu medycznym może odegrać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, w związku ze spodziewanymi utrudnieniami komunikacyjnymi oraz odległością od miejsca spotkań pielgrzymów do centrum Krakowa.
 
Zapewnił, że także Centra Powiadamiania Ratunkowego (CPR) oraz dyspozytornie medyczne będą odpowiednio przygotowane na wzmożoną liczbę zgłoszeń. Zwiększona będzie obsada dyżurowa operatorów 112 i dyspozytorów medycznych.
 
Tomabarkiewicz poinformował, że przewidziano dodatkowe nakłady finansowe na wzmocnienie gotowości szpitali krakowskich oraz placówek podstawowej opieki zdrowotnej w miejscach, gdzie pielgrzymi będą nocowali.
 
Wyjaśnił, że świadczenia medyczne będą udzielane pielgrzymom na podstawie dodatkowego ubezpieczenia, które jest częścią opłacanego przez nich "pakietu pielgrzyma", a obywatele Unii Europejskiej powinni mieć przy sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Zaznaczył, że osoby spoza UE, które nie będą miały pakietu pielgrzyma, powinny wykupić turystyczne ubezpieczenie zdrowotne.
 
Wiceminister zapewnił, że mieszkańcy Małopolski mogą być spokojni o zabezpieczenie medyczne potrzebnych im świadczeń. Placówki medyczne będą funkcjonować w normalny sposób, a potrzeby pielgrzymów będą zabezpieczane przez dodatkowe obsady dyżurowe.
 
- Wszystkie te środki zabezpieczenia medycznego są dodatkowymi, ponad normalne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia - tak, żeby żaden z mieszkańców nie miał pogorszonej opieki zdrowotnej - zapewnił Tombarkiewicz.(pap)