14 kwietnia 2015 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczeniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. poz. 470), opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 kwietnia 2015.
Powodem podjęcia prac legislacyjnych nad nowelizacją było zagrożenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ASF, chorobą, która przenosi się z dzików wolno żyjących na świnie utrzymywane w gospodarstwach na obszarze województwa podlaskiego.
Ta zakaźna wirusowa choroba, która nie przenosi się na ludzi, została stwierdzona dotychczas na terytorium czterech państw członkowskich UE – na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce. W każdym z tych państw ASF wystąpił u wolno żyjących dzików i w populacji świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych. Na terenach nim dotkniętych zostały wyznaczone obszary, na których wprowadzone zostały środki zwalczania tej choroby.
Zgodnie z nowelizacją ustawy w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta będzie możliwa realizacja programu bioasekuracji. Głównym celem ustawy jest ograniczenie liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w tym zakresie, co przyczyni się do zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt, podlegających obowiązkowi zwalczania.
Zgodnie z nowelizacją Główny Lekarz Weterynarii opracuje programy bioasekuracji - mające na celu zapobieganie szerzeniu się tych chorób, biorąc pod uwagę sytuację epizootyczną w odniesieniu do danej choroby zakaźnej zwierząt. Realizacja programu bioasekuracji - z wyłączeniem kosztów nadzoru sprawowanego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej - będzie finansowana przez posiadaczy zwierząt. Minister właściwy do spraw rolnictwa będzie mógł wprowadzić, w drodze rozporządzenia, program bioasekuracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (lub jego części).
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Opublikowano: www.zdrowie.abc.com.pl