Koordynator warsztatów w WSPol w Szczytnie komisarz Adam Płaczek poinformował w środę 27 kwietnia 2016, że celem szkolenia jest podniesienie umiejętności ratowania życia ludzkiego.
Jak dodał, policyjne zespoły medyczne kierowane są do zabezpieczania imprez masowych takich jak uroczystości religijne, imprezy piłkarskie czy zgromadzeń publicznych a w tym roku w Polsce odbędą się dwa duże wydarzenia - Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.
- Czterodniowe szkolenie w Szczytnie, w którym bierze udział 90 uczestników, obejmuje część teoretyczną i warsztaty praktyczne. Szkolenie dotyczy zagadnień związanych z nowymi wytycznymi dotyczącymi resuscytacji, niesienia pomocy w przypadku urazów w ratownictwie przedszpitalnym, ratownictwie taktycznym w działaniach specjalnych policji oraz zasad postępowania w zdarzeniach masowych - wyjaśnił.
Czytaj: Problemy placówek medycznych przy współpracy z Policją>>>
Czytaj: Problemy placówek medycznych przy współpracy z Policją>>>
Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie uczelni, a w role pozorantów wcielają się studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Jak dodał komisarz Płaczek, członkowie policyjnych zespołów medycznych to lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze oraz ratownicy medyczni pracujący na etatach w policji. W przeciwieństwie do cywilnych zespołów medycznych policyjni medycy mogą być kierowani w czasie operacji policyjnych do tak zwanych stref niebezpiecznych.
- Mogą nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia, tam gdzie doszło do użycia broni palnej, użycia niebezpiecznych narzędzi czy w strefie po wybuchu. Oprócz wysokich kwalifikacji medycznych są także policjantami, którzy wiedzą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia - podkreślił Płaczek. (pap)