- Pierwsze trzy kobiety przyjęliśmy nieodpłatnie – informuje Robert Jurga, menedżer placówki. – Chcieliśmy poznać potrzeby tej grupy pacjentek, dostosować nasze podejście do ich wymagań. Wypracowaliśmy zasady współpracy na każdym polu. Zatrudniliśmy rosyjskojęzyczny personel. Myślę, że to się udało. Coraz więcej kobiet jest zainteresowanych przyjazdem do Olsztyna i skorzystania z naszych świadczeń medycznych.
Współpracę z partnerami z Kaliningradu szpital rozpoczął już rok temu. W grudniu 2013 roku podpisał trzecią umowę. Została zawarta z fundacją, która organizuje szkoły rodzenia w Kaliningradzie. Pozostałe umowy dotyczą tamtejszej sieci przychodni oraz biura, które organizuje wyjazdy w zakresie turystyki medycznej. Dwie z umów zostały zawarte dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która posiada swoje przedstawicielstwo w Kaliningradzie.
Szpital zajmuje się nie tylko opieką medyczną, ale także podpisał umowy z hotelami w Olsztynie, w których Rosjanki chciałyby czekać na poród, a także, zgodnie z życzeniem pacjentek – umowy z zakładem fryzjerskim i kosmetycznym.
Szpital wziął też na siebie formalności związane z rejestracją nowo narodzonych dzieci, które, zgodnie z rosyjskimi przepisami, w których liczy się obywatelstwo matki, będą miały obywatelsko rosyjskie.
- Załatwianie tej sprawy trwało około pół roku, ale udało się wszystko ustalić. Nie było to łatwe, ponieważ procedury zależą od rodzaju dokumentu, czy np. rodzice mają paszport biometryczny czy nie itd. – mówi Robert Jurga.
Rosjanki są zainteresowane porodami w Polsce głównie ze względu na panujące w szpitalu warunki oraz na podejście do pacjentek. Są zainteresowane porodem naturalnym (w Rosji po 8 godzinach nieskutecznej akcji porodowej przeprowadza się cesarskie cięcie, jest tak w przypadku 70 procent porodów), w różnej pozycji, nie tylko na leżąco, co jest preferowane w Kaliningradzie.
Szpital Malarkiewicz działa w Olsztynie od 15 lat. Placówka posiada 37 łóżek na oddziałach ginekologicznym i położniczym. Oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Kontrakt placówki na rok 2014 ma wartość 5 mln zł.
W prywatnym szpitalu w Olsztynie rodzą kobiety z Rosji
Prywatny Szpital Ginekologiczno-Położniczy Malarkiewicz z Olsztyna współpracuje z placówkami z Kaliningradu. Podpisał już trzy umowy, na podstawie których przyjmuje pacjentki. Kobiety płacą za usługi placówki 7 tysięcy złotych.