Prowadząca szkolenie przypomniała, że ustawa o działalności leczniczej nie zawiera regulacji w zakresie sposobu rozliczania czasu pracy w ujęciu doby pracowniczej. Nie wyłącza też stosowania art. 140 par.1 kodeksu pracy. Zatem poprzez art. 5 k.p. (który mówi, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami) przepis ten może być stosowany do pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym. 

Artykuł 140 kodeksu pracy mówi o tym, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. 

Względem pracowników podmiotów leczniczych można zatem stosować rozkłady czasu pracy które mogą przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.

Zaproszenie na szkolenie: Odpowiedzialność podmiotu leczniczego a formy współpracy z personelem medycznym>>>

Joanna Kaleta przypomniała też podczas szkolenia, że Państwowa Inspekcja Pracy przyjęła odmienne stanowisko w sprawie stosowania art. 140 par. 2 k.p. Zgodnie z tym przepisem rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy. PIP wskazuje że zgodnie art. 94 ust. 3 u.o.d.l., harmonogram pracy ustalony dla przyjętego okresu rozliczeniowego ma określać dla poszczególnych pracowników dni i godziny pracy, a zatem wg. PIP wyłączona została możliwość zastosowania względem pracowników podmiotów leczniczych tzw. widełek.  


Joanna Kaleta

Adwokat, doświadczony prawnik specjalizujący się między innymi w zagadnieniach czasu pracy, w tym pracowników różnych branż, oraz wynagrodzenia za pracę. Szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy. W Departamencie Prawnym oraz Nadzoru i Kontroli GIP była ogólnopolskim koordynatorem kontroli dotyczących czasu pracy oraz wypłat wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 
Kontraktowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zasady zawierania umów z NFZ - SZKOLENIE


rzetelna i aktualna wiedza