Pod koniec kwietnia 2015 roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego i zaprezentował propozycje zamian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.

Propozycje te resort zdrowia ponowił w piśmie z 8 maja 2015 roku skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Zdaniem OZZPiP pismo przesłane przez Ministerstwo Zdrowia to pierwszy krok w kierunku kompleksowego rozwiązania problemów pielęgniarek i położnych. Jednocześnie związek ocenił, że w przedstawionej propozycji brak szczegółów planowanych rozwiązań i tym samym nie może ona być merytorycznie zweryfikowana.

Również Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oczekuje od resortu konkretów. Wystosowała do Ministerstwa pismo, w którym oczekuje sprecyzowania propozycji resortu "poprzez przedstawienie propozycji brzmienia konkretnych przepisów właściwych aktów prawnych oraz terminów wdrożenia tych przepisów w życie, a także uszczegółowienia zasad finansowania proponowanych rozwiązań, tak by środki finansowe faktycznie trafiły do pielęgniarek i położnych realizujących określone zadania".
 

Pielęgniarki z OZZPiP zwróciły uwagę, że Ministerstwo nie określiło, w jaki sposób zamierza zabezpieczyć środki finansowe na realizację zadań pielęgniarskich. Nie wskazano również, kto będzie kontraktował ich realizację, a także czy będą one finansowane przez NFZ, czy bezpośrednio przez MZ.
- Najważniejsze pytanie, na jakie oczekujemy w tej kwestii odpowiedzi, to czy będą to nowe (dodatkowe) zadania do realizacji przez pielęgniarki i położne, czy też w ramach dotychczasowego zatrudnienia zostaną przekazane do pracodawców dodatkowe środki finansowe, które umożliwią stały wzrost wynagrodzenia, bez zwiększania obowiązków - czytamy w odpowiedzi OZZPiP.

Związek zwrócił również uwagę resortu, że część zaproponowanych zadań w zakresie POZ jest już obecnie wykonywana przez pielęgniarki i położne, tylko nie są one odrębnie finansowane. Z kolei inne wymienione przez Ministerstwo zadania (np. edukacja antynarkotykowa) wymagają odbycia przez pielęgniarki dodatkowego przeszkolenia pedagogicznego, tymczasem resort zdrowia nie wyjaśnił, kto i z jakich środków miałby przeprowadzać takie szkolenia.
 

Ministerstwo zaproponowało określenie minimalnej liczby etatów przeliczeniowych w koszyku świadczeń gwarantowanych. W odpowiedzi pielęgniarki jeszcze raz podkreśliły, że takie rozwiązanie jest dla nich priorytetowe, jednak ich zdaniem powinno ono obejmować wszystkie zakresy kontraktowania świadczeń gwarantowanych, a nie jedynie lecznictwa szpitalnego, jak jest to w propozycji Ministerstwa.

Odnosząc się do ostatniego punktu pisma resortu, w którym zapowiedziano wzrost finansowania świadczeń, OZZPiP napisał, że obejmuje on "tylko hasła, a nie zawiera żadnych konkretów". Zdaniem pielęgniarek konieczne jest między innymi określenie terminów, w jakich nastąpi wzrost finansowania oraz zagwarantowanie, że środki te będą przekazane na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, a nie na inne cele.

Związek zapowiedział, że jeśli resort nie wprowadzi konkretnych zmian w przepisach, wówczas od września 2015 roku będą ogłaszane akcje strajkowe. Pielęgniarki oczekują również, że postulowane zmiany wejdą w życie jak najszybciej.
- Jeżeli zamiarem Ministerstwa Zdrowia jest odkładanie wejścia w życie zmian na perspektywę 2016 i 2017 rok, to my takiego harmonogramu nie akceptujemy - czytamy w piśmie OZZPiP.

Pielęgniarki przypomniały również, że wśród ich postulatów jest między innymi  uregulowanie zakazu zawierania tzw. umów śmieciowych w szczególności w szpitalach oraz zapewnienie odpowiedniej liczby personelu.

We wtorek 26 maja 2015 roku wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski odnosząc się do zarzutów środowiska pielęgniarskiego, że propozycja Ministerstwa jest zbyt ogólna - wyjaśnił, że bardziej szczegółowe informacje zostały przedstawione w prezentacji podczas kwietniowego spotkania, a dane tam zawarte są częścią propozycji resortu. Jak powiedział, w prezentacji zostały określone szczegółowe warunki finansowe zmian w poszczególnych rodzajach świadczeń.

Jednocześnie wiceminister zapewnił, że Ministerstwo przygotowuje teraz odpowiedź na uwagi pielęgniarek, a sama propozycja resortu jest obecnie doprecyzowana. W najbliższych dniach ma odbyć się spotkanie pielęgniarek z kierownictwem resortu.(pap)