To pierwsza taka placówka w Polsce.
- To dom, o którym marzyli rodzice nieuleczalnie chorych dzieci, ufając że tutaj znajdą pomoc i wsparcie, a jednocześnie wyręczenie; to, co dla nich tak niedoścignione, co wydaje się proste i oczywiste, a dla nich nierealne – a mianowicie odpoczynek i chwilę wytchnienia – powiedziała podczas inauguracji Anna Nawrocka, prezes Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, które wybudowało Centrum.
Jak podkreśliła, dom spełnia wysokie, światowe standardy opieki nad rodzinami nieuleczalnie chorych pacjentów. Koszt budowy Centrum to 6 mln zł, powierzchnia to 600 m kw.
Małopolskie Hospicjum dla Dzieci ma pod swoją opieką 52 takie rodziny. Z ośrodka będą mogli korzystać nie tylko podopieczni Małopolskiego Hospicjum, ale także rodziny z całego kraju.
Centrum to – jak zaznaczają jego twórcy – coś więcej niż stacjonarne hospicjum, to drugi dom, w którym dzieci i młodzi dorośli będą przebywali w komfortowo wyposażonych pokojach, pod profesjonalną opieką pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy.
W Centrum znajduje się także sala zabiegowa, dzięki czemu jego podopieczni będą mogli korzystać ze specjalistycznej opieki stomatologicznej i ortopedycznej.
Zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów będzie prowadził nowoczesną rehabilitację, a specjaliści z Poradni Alternatywnej Komunikacji (AAC) będą starali się usprawnić komunikację podopiecznych ośrodka ze światem.
Budynek Centrum w całości powstał w systemie szkieletu drewnianego – jako pierwszy obiekt użyteczności w Polsce budowany w takiej technologii. Powstał i został wyposażony w 19 miesięcy od chwili rozpoczęcia budowy w kwietniu 2015 roku.
Centrum było wyczekiwane przez rodziców, którzy przez wiele lat, codziennie, przez całą dobę opiekują się swoimi dziećmi. Wśród nich są rodzice 25-letniego Łukasza, który od urodzenia choruje na nieuleczalną mukopolisacharydozę. Łukasz wymaga nieustannej opieki. Rodzice oboje pracują zawodowo na zmiany, tak aby codziennie móc zamieniać się w opiece nad synem. Jak mówi pani Barbara, mama Łukasza, nie pamiętają, kiedy ostatnio wspólnie byli w kinie, czy na spacerze, nie wspominając o urlopie. To tylko jeden z wielu przykładów rodzin stale opiekujących się swoimi ciężko chorymi dziećmi.
Centrum znajduje się na prawie półhektarowym terenie przekazanym Hospicjum w użytkowanie wieczyste przez miasto Kraków. Patronką ośrodka jest Hanna Chrzanowska, krakowska pielęgniarka i prekursorka pomocy obłożnie chorym w domach, inicjatorka pierwszych form opieki wyręczającej.Fundacja Małopolskie Hospicjum dla Dzieci założona została w 2006 r. w Krakowie. Prowadzi opiekę hospicyjną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami w domach na terenie całej Małopolski. W ciągu 10 lat pod opieką hospicjum znalazło się 200 rodzin.
Opieka hospicyjna prowadzona jest przez specjalistyczny zespół - ponad 20 osób: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, a także prawników i duszpasterzy. (pap)