Przygraniczna Gołdap, mająca od 13 lat status uzdrowiska, oprócz zasobów borowinowych posiada ujęcia wód głębinowych przydatne do kuracji.
Jak podał urząd miasta, nowo otwarta pijalnia wód zasilana jest wodą leczniczą z ujęcia o głębokości ponad 600 metrów, zawierającą 0,63 proc. minerałów chlorkowo-sodowych i fluorkowych. Można nią leczyć zaburzenia czynności wydzielniczych żołądka, a także wątroby i trzustki. Mogą ją także pić osoby mające niedobory elektrolitów. Przeciwwskazaniem do spożywania wody leczniczej jest nadciśnienie tętnicze. Kuracjusze, turyści i mieszkańcy mogą skorzystać także z groty solnej i minitężni.
Do końca 2013 r. w Gołdapi mają powstać jeszcze tężnie podobne do tych, które znajdują się w Ciechocinku. Obecnie wnoszone są drewniane konstrukcje budowli, w których będą osadzone gałązki tarniny, po których będzie spływać solanka pochodząca z odwiertów głębinowych.
Miasto Gołdap, leżące przy polsko-rosyjskiej granicy, już kilkanaście lat temu postawiło na rozwój turystyki uzdrowiskowej. W miejscowym sanatorium leczą się pacjenci ze schorzeniami narządów ruchu, układu pokarmowego czy oddechowego. Od kilku lat powstaje w Gołdapi infrastruktura uzdrowiskowa, która ma przyciągnąć kuracjuszy i turystów także z obwodu kaliningradzkiego.
Kuracjusze i turyści mogą odpoczywać w nowo wybudowanym parku zdrojowym, korzystać z molo nad jeziorem Gołdap, plaży, ścieżek spacerowych, rowerowych i konnych.