"Obiekt będzie służył przede wszystkim pacjentom, nie tylko naszego szpitala, którzy wymagają rehabilitacji, i sportowcom niepełnosprawnym, ale również celom naukowym i dydaktycznym jako miejsce m.in. zjazdów i kongresów. Będzie mógł być wykorzystany też do rekreacji na zasadach komercyjnych" - powiedział inicjator przedsięwzięcia, dyrektor Centrum Onkologii dr Zbigniew Pawłowicz.

W kompleksie budynków o powierzchni prawie 10 tys. m kw. znajdują się m.in. 25-metrowy basen z widownią, hala sportowa, siłowania, grota solna, sauny sucha i parowa, jacuzzi, sale konferencyjne.

Część budynków powstała od nowa, a także zaadaptowano niewykorzystane obiekty, które wzniesiono na początku lat 90. z przeznaczeniem na inne cele, m.in. halę o powierzchni 3 tys. m kw., w której planowano umieścić pralnię dla kilkunastu szpitali regionu, ale pomysł zarzucono.

Budowa placówki trwała od kwietnia 2010 r. do końca 2012 r., a później przystąpiono do wyposażania wnętrz, które potrwa do czerwca. Jednak już od kilku miesięcy są przyjmowani pacjenci na zabiegi rehabilitacyjne.

Inwestycja kosztowała 43 mln zł. Została zrealizowana w ramach wieloletniego programu inwestycyjnego samorządu województwa kujawsko-pomorskiego podnoszącego standard infrastruktury najważniejszych szpitali specjalistycznych, który jest finansowany z Kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest renomowaną lecznicą. Placówka, uczestnicząc przez kilka lat w rankingach "Rzeczpospolitej", zajmowała czołowe miejsca. W zeszłym roku Centrum Monitorowania Jakości Zdrowia, będące jednostką Ministerstwa Zdrowia, przyznało Centrum najwyższą punktację w kraju - 94 punkty na 100 możliwych.