Nowelizacja zdefiniowała pojęcie programu pilotażowego jako zespołu zaplanowanych działań z zakresu opieki zdrowotnej o charakterze testowym, dotyczących nowych warunków organizacji, realizacji lub nowego sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, poprzedzających wdrożenie rozwiązań systemowych.

Minister zdrowia został wskazany jako podmiot zobowiązany do opracowania i ustalenia programu pilotażowego (w drodze rozporządzenia), a następnie jego nadzorowania i kontrolowania, a Narodowy Fundusz Zdrowia – do wdrażania, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu.

Poza tym nowelizacja dąży do uproszczenia i doprecyzowania procedur postępowania w trakcie opracowywania, opiniowania, wdrażania i realizacji programów polityki zdrowotnej, a także zapewnienia standaryzacji podejmowanych działań.

Minister zdrowia ma możliwość monitorowania programów zdrowotnych, programów polityki zdrowotnej i programów wieloletnich. Zniesiono ograniczenia dostępności do korzystania z leczenia uzależnień grupom pacjentów cierpiącym na zaburzenia obarczone negatywną oceną społeczną.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W drodze wyjątku, przepisy dopuszczające przekazywanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, które obejmują tylko świadczenia gwarantowane, oraz zwolnienie Narodowego Funduszu Zdrowia z obowiązku przeznaczania co najmniej 1,5 procenta kosztów świadczeń opieki zdrowotnej na promocję i profilaktykę chorób, wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


Źródło: www.prezydent.pl