Uchwalona ustawa wprowadza zmiany w ustawie z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 z późn. zm.) określając nowy sposób uwierzytelniania zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej.
Zaświadczenia takie będą bowiem mogły być wystawiane również z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnianym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, zaświadczenia lekarskie mogą być wprawdzie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego, ale dokument taki musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Ocena stosowania powyższych regulacji wykazała, iż w praktyce wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej jest bardzo ograniczone.
Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazywano konieczność poniesienia nakładów finansowych w celu możliwości korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz ograniczenia organizacyjne związane ze skomplikowaną procedurą w przypadku chęci korzystania z elektronicznego podpisu uwierzytelnionego przy zastosowaniu profilu zaufanego ePUAP.
Obecnie przyjęte zmiany będą pozwalały na wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego ZUS udostępnianego nieodpłatnie przez ZUS. Z uwagi na konieczność dostosowania przez ZUS systemu teleinformatycznego, tak aby umożliwić wprowadzenie nowego sposobu uwierzytelniania zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej, przyjęto iż nowo wprowadzane regulacje będą obowiązywać od 1 grudnia 2017 roku.
Poza tym w ustawie z 15 maja 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066 z późn. zm.) została wprowadzona zmiana przedłużająca okres przejściowy, w którym istnieje możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich zarówno w dotychczasowej formie papierowej, jak i w formie elektronicznej.
Zgodnie z przyjętą obecnie regulacją możliwość taka będzie istniała do 30 czerwca 2018 roku. Wprowadzenie powyższej zmiany zostało uzasadnione koniecznością wydłużenia okresu przejściowego umożliwiającego szerokie wdrożenie nowych regulacji dotyczących wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej.
Ustawa wejdzie w życie 1 grudnia 2017 roku, z wyjątkiem zmian wprowadzonych w ustawie z 15 maja 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: www.prezydent.pl