Ustawa określa zasady ustalania programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, zasady uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w tych dziedzinach oraz zasady sprawowania nadzoru nad prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego, w tym przeprowadzania jego kontroli.
Poza tym ustawa reguluje warunki i tryb uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym przystępowania i odbywania szkolenia specjalizacyjnego, a także organizacji i przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia (PESoz).
Zgodnie z nowymi przepisami, tytuł specjalisty będzie można uzyskać po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego albo po uznaniu przez ministra zdrowia dotychczasowego dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji oraz po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w danej dziedzinie.
Program szkolenia specjalizacyjnego jest przygotowywany przez zespół ekspertów i zatwierdzany przez ministra zdrowia.
Zgodnie z art. 62 ustawy osoby, które chcą przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w dziedzinie ochrony zdrowia w sesji wiosennej w 2017 roku (egzamin ma być przeprowadzany od 2 czerwca 2017 roku do 15 lipca 2017 roku) muszą złożyć wniosek Dyrektorowi CEM do 31 marca 2017 roku.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: www.prezydent.pl