Senator Grodzki podkreślał, że resort zdrowia próbuje w ustawie o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw umieścić kilka bardzo rożnych rozwiązań.
Ustawa wprowadza przepisy dotyczące działania Internetowego Konta Pacjenta. Założenie takiego konta umożliwi pacjenta dostęp do informacji m.in.: o udzielonych i planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej oraz kwotach środków publicznych wydatkowanych na ich sfinansowanie. Pacjenct będzie mogł także przez IKP zobaczyć od kiedy ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, ale także będzie mógł poznać datę zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz numery NIP i REGON płatnika ubezpieczenia zdrowotnego. W IKP mają być także informacje o wystawionych zwolnieniach lekarskich i wysokości płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokości kwoty refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych wydanych pacjentowi.
W IKP będą też oświadczenia
Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł także składać oświadczenie o upoważnieniu przez siebie innej osoby do dostępu do dokumentacji medycznej (także o wyrażeniu zgody na udostępnienie danych lub ich wycofaniu), o wyrażeniu zgody (lub jej wycofaniu) na udzielanie informacji o stanie swego zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania czy też wynikach leczenia i o wyrażeniu zgody (lub jej odmowie) na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.
Jednocześnie przez system teleinformatyczny udostępniony przez NFZ (Zintegrowany Informator Pacjenta), pacjent będzie mógł mieć również dostęp do danych przetwarzanych w jego Internetowym Koncie Pacjenta.
Nowelizacja wprowadza także dla usługodawców i podmiotów prowadzących rejestry medyczne obowiązek zapewnienia zgodności ich systemów teleinformatycznych z minimalnymi wymaganiami technicznymi i funkcjonalnymi. Mają być one zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej ministra zdrowia. Rozwiązanie zawarte w ustawie obejmie zarówno usługodawców, jaki i podmioty prowadzących rejestry medyczne.
Regulacja ta ma m.in.: ujednolicić systemy lokalnych usługodawców oraz rejestrów medycznych pod względem technicznym oraz funkcjonalności. Zdaniem ministerstwa zdrowia takie ujednolicenie w znaczący sposób ma ułatwić także pacjentowi kontakt z systemem ochrony zdrowia.
Leki dostępne przez internet
Największe kontrowersje budzą jednak dwa zapisy, dotyczyący wysyłkowej sprzedaży leków oraz wprowadzenia centralnych zakupów leków i wyrobów medycznych.
Ustawa zakłada zmiany w prawie farmaceutycznym. Dopuszcza sprzedaż wysyłkową leków dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza w przypadku osób z niepełnosprawnościami.
Senator Andrzej Wojtyła pytał o to, jak ta niepełnosprawność będzie sprawdzana w przypadku formy elektronicznej.
- W ministerstwie zdrowia pracujemy teraz nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - To rozporządzenie zawiera m.in. załącznik określający specjalne uprawnienia i przepisy, na podstawie których one są nadawane.
Cieszyński tłumaczył, że lekarz, mając do czynienia z osobą z niepełnosprawnościami, będzie mógł specjalnym kodem oznaczyć tę receptę tak, aby była pewność, iż ta osoba posiada uprawnienia niezbędne do skorzystania z tego.
- W pierwotnej treści przepisów jedyną formą było oświadczenie, ale uznaliśmy, że należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Chodziło o to, żeby nie było tak, iż jedynie takie oświadczenie będzie taką furtką, umożliwi dostęp do tej wygodnej formy, jaką jest sprzedaż wysyłkowa – mówił Cieszyński.
Kontrowersje budzą centralne zakupy
Ustawa zmienia także zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dając prezesowi NFZ prawo do przeprowadzania centralnych zakupów leków i wyrobów medycznych.
To rozwiązanie krytykowali zarówno producenci leków, jak i wyrobów medycznych. W środę spotykali się z wiceministrem Januszem Cieszyńskim.
- Wedle mojej wiedzy spotkanie się odbyło, ale poprawki – czy to w formie autopoprawek, czy poprawek zgłaszanych przez któregoś z kolegów z obozu rządzącego – się nie pojawiły – podkreślał Grodzki.
Zmiany dotyczą także ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dokumentacja medyczna), ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (w części dotyczącej zaopatrzenia i zlecenia napraw wyrobów medycznych) i o zawodach pielęgniarki i położnej (dotyczy badania pacjenta).
Ponadto ustawa pozwala NFZ–owi, za zgodą świadczeniodawcy, przedłużyć umowy na udzielanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, do 31 grudnia 2019 r.
Ustawa ma wejść co do zasady po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z włączeniami dla niektórych uregulowań.