Fundusze te pomogą Globalnemu Sojuszowi na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), organizacji nienastawionej na zysk, która ma na celu zwiększenie dostępu do szczepień w najbiedniejszych regionach na świecie.
Około dwie trzecie funduszy trafia do krajów Afryki , Karaibów i Pacyfiku, a dzięki Unii i innym darczyńcom od 2000 roku zaszczepiono prawie pół miliarda dzieci (czyli uratowano życie około 6 milionom dzieci).
Sojusz GAVI finansuje 11 rodzajów szczepionek, między innymi przeciwko pneumokokom i rotawirusom , które są głównymi przyczynami zapalenia płuc i biegunki, i wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który powoduje raka szyjki macicy.
Cele sojuszu GAVI w dużej mierze odpowiadają celom polityki UE na rzecz rozwoju, jakimi są redukcja ubóstwa i działanie na rzecz osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju ONZ do 2015 roku.
Oprócz finansowania opieki zdrowotnej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju oraz Instrumentu Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju Unia stworzyła także program zapewniania globalnych dóbr publicznych i reagowania na wyzwania o skali światowej, który ma na celu rozwiązanie problemów zdrowotnych o charakterze transgranicznym, takich jak zwalczanie chorób zaraźliwych.
Od 2004 roku dzięki działaniom UE na odrę zaszczepiono 18,3 mln dzieci poniżej pierwszego roku życia. Zbudowano, odnowiono i wyposażono w sprzęt ponad 8500 ośrodków zdrowia oraz udzielono 17 mln porad lekarskich na temat zdrowia reprodukcyjnego.
Unia Europejska: 25 mln euro rocznie na globalne programy szczepień
Co roku 1,5 mln dzieci umiera na choroby, którym można zapobiec poprzez zwykłe szczepienia. Dlatego Unia Europejska postanowiła zwiększyć finansowanie w tej dziedzinie. W latach 20142020 na ten cel zostanie przeznaczonych 25 mln euro rocznie, w porównaniu z około 10 mln euro rocznie w latach ubiegłych.