Publikacja „Zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” to pierwsza na rynku monografia prawnicza zawierająca obszerne uzasadnienie koncepcji uznania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz umowy o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne za umowy nazwane, a nie za umowy o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu – mówi autorka publikacji Tamara Zimna.
Autorka publikacji przypomina, że stanowisko to poparte zostało orzecznictwem Sądu Najwyższego. - Zakwalifikowanie tych umów do pozakodeksowych typów umów nazwanych decydująco wpływa na określenie prawidłowego terminu przedawnienia wynikających z nich roszczeń. Terminy przedawnienia roszczeń majątkowych świadczeniodawców o zapłatę za wykonane świadczenia zdrowotne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przedawniają się znacznie szybciej niż roszczenia majątkowe Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Tamara Zimna.
Publikacja przedstawia prawne możliwości świadczenia usług medycznych w Polsce na tle współczesnego modelu opieki zdrowotnej i daje odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj umowy jest najlepszy w konkretnych okolicznościach. Omawia także możliwości i przeszkody prawne udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, wskazuje termin przedawnienia roszczeń majątkowych świadczeniodawców o zapłatę za wykonane świadczenia zdrowotne oraz przedstawia orzecznictwo sądowe w tym zakresie.
- Szczególnie pomocne w praktyce jest wzajemne zestawienie różnych form wykonywania zawodów medycznych z dopuszczalnymi w ustawach sposobami udzielania świadczeń refundowanych przez Fundusz w korelacji z sektorem usług udzielanych prywatnie i na koszt pacjenta. W sektorze prywatnych usług medycznych opieka medyczna oparta jest już wyłącznie na podstawie kontraktowej, natomiast wszędzie tam, gdzie udzielanie świadczeń wiąże się z wydatkowaniem środków publicznych, pojawia się szereg obostrzeń i ograniczeń swobody kontraktowej stron, które omówiono w książce – mówi Tamara Zimna.
Opracowanie ma służyć pomocą lekarzom, pielęgniarkom i położnym, jak również prawnikom i osobom zarządzającym w opiece zdrowotnej w wyborze najdogodniejszej formy udzielania świadczeń zdrowotnych. Książka może być cenną pomocą dydaktyczną dla wykładowców i studentów wydziałów kierunków medycznych, nauk o zdrowiu oraz studiów prawa medycznego.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.profinfo.pl, stan z dnia 7 października 2014 r.
\