Książka stanowi kontynuację trzech poprzednich części dotyczących zagrożeń zdrowia publicznego. Część pierwsza omawiała wybrane zagadnienia zdrowia publicznego, druga dotyczyła zdrowia człowieka w powiązaniu ze środowiskiem, natomiast część trzecia zajmowała się naukowymi podstawami promocji zdrowia.

Autorzy czwartej części poszukują odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć efektywność opieki zdrowotnej bez nadmiernego wzrostu kosztów oraz jak uczynić każdego w większym stopniu odpowiedzialnym za własne zdrowie. 

W publikacji szczególną uwagę zwrócono na zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorców zachowań społecznych, które mogą przyczynić się do podwyższenia ryzyka zachorowania, jak również na edukację zdrowotną rozumianą jako proces, w którym ludzie uczą się dbać o własne zdrowie. Omawiane tematy to między innymi: szkodliwość palenia tytoniu dla zarodka i płodu, prewencja raka szyjki macicy, wpływ środowiska na procesy starzenia, wirus Zika czy edukacja w prewencji ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży.

 [-OFERTA_HTML-]



Poszczególne rozdziały zostały opracowane przez profesorów i doktorów medycyny, którzy przedstawiają zagadnienia związane z ich specjalnością. Autorami rozdziałów są: Zbigniew Tokarski, Małgorzata Wojciechowska, Lidia Ostrowska-Noworycz, Zenon Gawor, Antoni Florkowski, Iwona Łopacińska, Grażyna Kozak, Andrzej Denys, Przemysław Lik, Marek Zadrożny, Mieczysława Wyderka, Zdzisław Kidawa, Agnieszka Renn-Żurek, Piotr Jamrozik, Hieronim Bartel, Gabriela Henrykowska, Julian Wójtowicz, Jacek Michalak, Małgorzata Lewicka, Paweł Lewicki. 

Książka przeznaczona jest dla menedżerów i pracowników podmiotów leczniczych, pracowników samorządowych odpowiedzialnych za programy promocji i ochrony zdrowia oraz dla pracowników naukowych zajmujących się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym i jego promocją. Będzie przydatna również studentom kierunków medycznych i humanistycznych.

Redaktorem naukowym publikacji jest Zbigniew Tokarski

Zbigniew Tokarski - doktor nauk humanistycznych, adiunkt, kierownik Katedry Pielęgniarstwa Klinicznego w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, pielęgniarz psychiatryczny. Prowadzi wykłady z filozofii i etyki zawodu pielęgniarki, z zakresu badań naukowych w pielęgniarstwie, pielęgniarstwa psychiatrycznego i neurologicznego; autor i współautor wielu publikacji, między innymi opracowania „Zakażenia szpitalne w wybranych oddziałach” i książek z serii Zagrożenia zdrowia publicznego.

Publikacja dostępna jest w ramach przedsprzedaży w księgarni Profinfo.

Źródło: www.profinfo.pl