Opublikowany tekst jednolity ustawy z 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2211) uwzględnia zmiany wprowadzone:

1) ustawą z 16.11.2016 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. poz. 2003),

2) ustawą z 7.04.2017 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne

3) ustawą z 25.05.2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1200)  oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed 27 października 2017 rokiem.

Prawo farmaceutyczne wprowadziło między innymi ważne zmiany na rynku aptecznym. Zgodnie z ustawą zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej mogą uzyskać farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, oraz spółki jawne lub partnerskie, których przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w których wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.

Ustawa wprowadza zakaz wydania zezwolenia na aptekę, gdy wnioskodawca, wspólnik bądź partner spółki będącej wnioskodawcą prowadzi sam lub przez swoich wspólników/partnerów co najmniej 4 apteki ogólnodostępne lub jest związany korporacyjnie bądź kapitałowo z innymi podmiotami prowadzącymi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne.

Nowelizacja wprowadza także zasady, które mają na celu zmniejszenie stopnia nasycenia aptek ogólnodostępnych w poszczególnych gminach.

 [-DOKUMENT_HTML-]



Magdalena Okoniewska

Źródło: Dziennik Ustaw