Z rozporządzenia wynika, że przejazd ten jest finansowany w 40 procentach ze środków publicznych w przypadku chorób krwi i narządów krwiotwórczych, chorób nowotworowych, chorób oczu, chorób przemiany materii, chorób psychicznych i zaburzeń zachowania, chorób skóry i tkanki podskórnej, chorób układu krążenia, chorób układu moczowo-płciowego, chorób układu nerwowego, chorób układu oddechowego, chorób układu ruchu, chorób układu trawiennego, chorób układu wydzielania wewnętrznego, chorób zakaźnych i pasożytniczych, urazów i zatruć oraz wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych, gdy ze zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego wynika, że pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale wymaga przy korzystaniu ze środków transportu publicznego pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z rozporządzenia wynika także, że w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia nieodpłatnie badania diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne.
Wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji określa załącznik do rozporządzenia.
Tekst uwzględnia zmiany wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia z 4 listopada 2016 roku oraz rozporządzeniem ministra zdrowia z 9 listopada 2016 roku.
Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych ukazał się w Dzienniku Ustaw 23 stycznia 2018 roku. Wchodzi w życie po 14-tu dniach, czyli 7 lutego 2018 roku.