Wydanie rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem edukacji, wynikało z wejścia w życie od 1 stycznia 2018 roku ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Wprowadza ona zmiany w Karcie Nauczyciela, w tym dotyczące przyznawania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.
Wcześniej o przyznaniu nauczycielowi takiego urlopu orzekał lekarz, który go leczy - specjalista lub lekarz pierwszego kontaktu, teraz takie prawo ma lekarz medycyny pracy.
Skierowanie do lekarza medycyny pracy na badanie poprzedzające orzeczenie w sprawie udzielenia urlopu może wystawiać nauczycielowi dyrektor szkoły. On też udziela urlopu na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarza.
Badanie obejmie ogólny stan zdrowia, ocenę układu krążenia, układu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego oraz narządów mowy. Lekarz medycyny pracy może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne oraz konsultacje u specjalistów.
"Badanie lekarskie oraz badania dodatkowe lub konsultacje specjalistyczne przeprowadza się z uwzględnieniem specyfiki pracy wykonywanej przez nauczyciela i ewentualnej konieczności powstrzymania się od wykonywania tej pracy z uwagi na jego stan zdrowia" – wynika z rozporządzenia.
Załącznikami do rozporządzenia są: wzór skierowania na badanie i wzór orzeczenia lekarskiego.
Nauczyciele mają prawo do urlopu jedynie w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę albo też na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Urlop dla poratowania zdrowia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, przysługuje - podobnie jak wcześniej - nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu siedmiu lat w szkole.