Centrum Zdrowia Tuchów otworzyło zmodernizowany oddział położniczy i noworodkowy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5 mln zł, część tej kwoty stanowiła dotacja z funduszy unijnych. Kształt nowego oddziału jest także odpowiedzią na postulaty pacjentek, zawarte w ankietach satysfakcji.
W wyniku modernizacji budynku szpitala powstały pokoje dla mam i dzieci, które wyposażone zostały w łazienki i stanowiska do pielęgnacji noworodków. W pokojach znalazły się także tablety z dostępem do internetu. Utworzono także nowoczesny blok porodowy.
Otwarcie oddziałów nastąpiło 13 października 2014 r. Do 17 października 2014 r. w ramach Tygodnia Drzwi Otwartych w godzinach od 9.00 do 17.00 można odwiedzać oddział, rozmawiać z personelem i korzystać z jego porad. Zaplanowano miniszkołę rodzenia i indywidualne porady dotyczące laktacji. W programie są także konsultacje z położną i pielęgniarką neonatologiczną oraz spotkania z rehabilitantką okołoporodową.
Można porozmawiać z profesjonalną doulą, czyli osobą zapewniającą emocjonalne i informacyjne wsparcie rodzinie na czas ciąży, porodu i po nim. Część małych pacjentów, którzy odwiedzą oddziały będzie miała szansę na otrzymanie swojego pierwszego portretu. Zaplanowano bowiem bezpłatne badania USG 4D z prezentami w postaci cyfrowych zdjęć maluszków.
Z przyjaznej atmosfery i naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego tuchowska porodówka jest znana od wielu lat. Teraz kompetencje personelu uzupełnione zostaną także o nowoczesny sprzęt i warunki hotelowe, odpowiadające w pełni standardom XXI wieku. Ponadto pokoje mam wyposażone zostały między innymi w tablety z dostępem do Internetu.
- Każda z pacjentek będzie miała do dyspozycji poręczne urządzenie dające możliwość komunikowania się online z rodziną i znajomymi, w tym przesyłania zdjęć swoich pociech na portale społecznościowe – mówi prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.
W salach porodowych zainstalowano nowoczesny sprzęt, pozwalający pacjentkom na wybór różnych pozycji porodowych. Do szpitala zakupiono specjalną wannę, w Tuchowie możliwe będą zatem porody w wodzie.
W trosce o bezpieczne przyjście na świat poprawią się warunki pracy oddziału neonatologii.
- Bardzo zależy nam na tym, by dzieci, które rodzą się w Tuchowie w przypadku problemów ze zdrowiem miały od razu zapewnioną najlepszą opiekę. Zrealizowane prace posłużyły też spełnieniu wymagań związanych z uzyskaniem tak zwanego II stopnia referencyjności. Mamy nadzieję, że potwierdzi to Narodowy Fundusz Zdrowia, a dzięki temu noworodki, które odsyłaliśmy do innych placówek, będą leczone w naszym szpitalu – dodaje prezes Olszówka.
Centrum Zdrowia Tuchów dynamicznie zwiększa swoją wartość poprzez akwizycje mniejszych przychodni, głównie POZ. Spółka stawia też na rozwój organiczny między innymi poprzez poprawę poziomu opieki ambulatoryjnej i szpitalnej oraz rozbudowę nowoczesnej diagnostyki. Świadczą o tym zakupy 16-rzędowego tomografu komputerowego oraz cyfrowego mammografu. Kontrakty na realizację świadczeń zawierane przez tuchowską spółkę medyczną z Narodowym Funduszem Zdrowia wzrosły w ostatnich sześciu latach niemal trzykrotnie z poziomu 9 do 25 mln złotych.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.czt.com.pl, stan z dnia 14 października 2014 r.