Rzecznik Praw Pacjenta jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Nabór prowadzi powołany przez ministra zdrowia zespół, który przedstawia premierowi nie więcej niż trzech kandydatów.

W piątek 9 czerwca 2017 roku po południu w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano informację, z której wynika, że kandydatami na stanowisko rzecznika są: Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, Dorota Karkowska oraz Magdalena Matysiak.

Dotychczasowa rzecznik, Krystyna Barbara Kozłowska, została odwołana 12 grudnia 2016 roku; komunikat na ten temat nie zawierał uzasadnienia. Do czasu powołania następcy, będzie pełniła dotychczasowe obowiązki.

 [-DOKUMENT_HTML-]

O stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta może - w myśl opublikowanego ogłoszenia o naborze – ubiegać się osoba, która posiada co najmniej wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magistra (lub inny równorzędny) i nie była skazana prawomocnie za przestępstwo popełnione umyślnie. Warunkiem kandydowania jest także stan zdrowia "pozwalający na prawidłowe sprawowanie funkcji" oraz posiadanie wiedzy i doświadczenia "dającego rękojmię prawidłowego sprawowania funkcji".

Do zadań rzecznika praw pacjenta należy między innymi prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających prawa pacjentów, a także opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta. Rzecznik ma również przygotowywać publikacje oraz programy edukacyjne popularyzujące wiedzę o ochronie praw pacjenta.(pap)

 [-OFERTA_HTML-]