Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego wzoru zamówienia indywidualnego na produktu krwiopochodne, rekombinowane koncentraty czynników krzepnięcia oraz desmopresynę, realizacja zaopatrzenia w wyżej wymienione produkty stanowi jedno z zadań jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi, które zgodnie z treścią ustawy z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 332 z późn. zm.) realizowane jest na podstawie zamówienia indywidualnego, zawierającego imię i nazwisko pacjenta, jego numer PESEL i datę urodzenia, a także wskazanie do stosowania oraz rodzaj i ilość produktu leczniczego.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, wzór indywidualnego zamówienia może zostać wypełniony w wersji papierowej lub poprzez wydruk z internetowego systemu zleceń na koncentraty czynników krzepnięcia i desmopresynę, zawierający wyłącznie oznaczony przez lekarza rodzaj skazy krwotocznej wybrany przez lekarza rodzaj produktu leczniczego oraz wybrane przez lekarza wskazanie do wydania koncentratów czynników krzepnięcia oraz desmopresyny. Internetowy system zleceń na koncentraty czynników krzepnięcia oraz desmopresynę stanowi część składową systemu RUM-NFZ, zaś Narodowe Centrum Krwi, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa posiadają uprawnienia do korzystania z jego ściśle określonych obszarów.

 

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, wdrożenie internetowego systemu zleceń na koncentraty czynników krzepnięcia i desmopresynę stanowi realizację zadań określonych w Narodowym Programie Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-2018, którego jednym z celów szczegółowych jest prowadzenie ewidencji chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne w formie aplikacji komputerowej, która będzie gromadziła i udostępniała dane upoważnionym osobom i podmiotom w czasie rzeczywistym za pośrednictwem portalu internetowego, w oparciu o i w powiązaniu z bazą danych prowadzoną w ramach realizacji programu zdrowotnego finansowanego przez NFZ. Nazwa wskazanego programu zdrowotnego to "Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B"

Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl