Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, treść rozporządzenia jest determinowana uwzględnieniem w opinii o celowości inwestycji map i priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej, zapewnieniem jednolitości wniosków o wydanie takiej opinii, porównywalnej i spójnej metodyki dokonywania oceny celowości inwestycji i jej przejrzystości oraz jej zbieżności z potrzebami istotnymi z punktu widzenia ochrony zdrowia.

System oraz formularz IOWISZ mają pozwolić w racjonalny i efektywny sposób wydatkować środki publiczne przeznaczone na inwestycje. Zgodnie z uzasadnieniem, głównym założeniem systemu IOWISZ jest zapewnienie racjonalnego, gospodarczego, adekwatnego i antycypacyjnego wydatkowania środków na inwestycje (między innymi w kontekście późniejszych możliwości zawarcia z Narodowym Funduszem Zdrowia umów na realizację świadczeń opieki zdrowotnej), eliminowanie przypadków powielania podobnych inwestycji na niewielkim obszarze geograficznym, czy niwelowanie tzw. białych plam na mapie udzielanych świadczeń zdrowotnych. System ma być wykorzystywany przez wojewodów przy wydawania opinii o celowości inwestycji. Przed wydaniem opinii na temat celowości inwestycji wypowiedzą się także oddziały wojewódzkiego NFZ.

Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia jest formularzem złożonym z 34 subkategoryzowanych pytań podzielonych na 4 subkategorie. Ocena uzyskana w ramach kaskadowej weryfikacji pozwala na kolejny krok w ramach indywidualnej oceny wniosku oraz uzyskanie opinii co do celowości inwestycji.

Subkategoria "LUDZIE" grupuje pytania, które odpowiadają na potrzeby pacjenta, jego rodziny lub opiekunów oraz personelu medycznego, który uczestniczy w procesie terapeutycznym chorego. 

Subkategoria "OPIEKA" dotyczy organizacji świadczeń zdrowotnych realizowanych przy zmieniającej się demografii polskiego społeczeństwa oraz przy udziale ograniczonej liczebnie kadry medycznej.

Subkategoria "ZASOBY" dotyczy infrastruktury istniejącej oraz projektowanej, modernizowanego sprzętu oraz finansowanego ze strony publicznego płatnika.

Subkategoria "MYŚL" to kolejne 8 pytań dotyczących innowacyjności oraz walorów naukowych, bądź dydaktycznych inwestycji, wpisujących się w potrzebę rozwoju placówek opieki medycznej, a także oferowania pacjentom nowych, skutecznych technologii medycznych nieobecnych dotąd na regionalnym rynku.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu pozytywną ocenę mają uzyskiwać projekty, które w ramach sumy ocen przynajmniej dwóch subkategorii, uzyskają przeważającą liczbę ocen wysokich.

 [-OFERTA_HTML-]