Przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN profesor Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) powiedział, że w Polsce nie ma kompleksowej i skoordynowanej opieki na ludźmi starszymi. Brakuje również ośrodków, które mogłoby taka funkcję pełnić, podobnych do tych, jakie powstały już w Europie Zachodniej.
 
- Chcemy, żeby Centrum Geriatrii w Trójmieście było projektem badawczym, w którym zostaną wypracowane modelowe dla całego kraju rozwiązania w zakresie opieki senioralnej. GUM oraz trójmiejski samorząd gwarantują, że wypracowane zostaną rozwiązania, które będzie można wykorzystać w innych tego typu placówkach – powiedział specjalista.
 
Profesor Bigda stwierdził, że w Sopocie osoby po 65. roku życia stanowią aż 27 procent mieszkańców, znacznie więcej niż w całym kraju. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że obecnie jest w Polsce 14,5 procent seniorów, w 2020 roku ich odsetek zwiększy się do 20 procentm w 2060 roku – do 35 procent.
 
- Musimy sprostać tym wyzwaniom z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia osób starszych, jak i dla budżetu państwa. Dlatego potrzebna jest mądra polityka w opiece senioralnej. Temu też służy trójmiejskie Centrum Geriatrii - powiedział profesor Zdrojewski.
 
Ekspert w ochronie zdrowia z firmy doradczej Ernst&Young, Michał Majewski wyjaśniał, że ośrodki kompleksowej opieki senioralnej powstały już w wielu krajach Europy Zachodniej. Najlepsze z nich działają w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i Holandii.
 
 
- Realizowane w Europie projekty mają często charakter pilotażowy o dość krótkiej historii, a ich celem jest sprawdzenie różnych rozwiązań zanim jeszcze wprowadzone zostaną na szerszą skalę– podkreślił Majewski. Głównym założeniem tych przedsięwzięć jest utrzymanie seniorów w zdrowiu i jak największej sprawności oraz w najbardziej efektywny kosztowo sposób.
 
Podał przykład zintegrowanego systemu opieki senioralnej North West London, w którym połączono system opieki zdrowotnej i społecznej w taki sposób, żeby lepiej skoordynować i usprawnić pracę opiekunów oraz pracowników służby zdrowia. Główną rolę pełnią w nim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
 
Profesor Bigda powiedział, że podobne założenia ma tworzone Centrum Geriatrii w Trójmieście.
- Powstaje ono na bazie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy GUM powstanie przychodnia geriatryczna, dzienny dom opieki medycznej oraz ambulatoryjna baza rehabilitacyjna. W Sopocie powstanie ośrodek opieki geriatrycznej – dodał.
 
Profesor Zdrojewski ma nadzieję, że zintegrowana opieka senioralna, jaka ma być realizowana w Centrum Geriatrii przyczyni się do zmniejszenia hospitalizacji osób starszych, która jest najbardziej kosztowna. Podał przykład pacjenta z niewydolnością serca.
- Gdy jest on właściwie monitorowany, to w razie pogorszenie stanu jego zdrowia szybciej można to wykryć, zaordynować odpowiednią terapię, choćby zmianę leków, i zapobiec leczeniu szpitalnemu – dodał.
 
Specjalista zwrócił również uwagę, że w naszym kraju zmiany wymaga opieka farmaceutyczna nad osobami starszymi. Większość z nich zażywa od 10 do 14 leków, między którymi może dojść do niekorzystnych interakcji, na które na ogół nie zwraca się u nas uwagi.
 
Michał Majewski powiedział, że w Szwecji, Norwegii, Holandii i Portugali wyposaża się mieszkania seniorów w sprzęt pozwalający lepiej kontrolować stan ich zdrowia, żeby nie musieli przebywać w szpitalu.
- Podopieczny ma do dyspozycji automatyczny podajnik leków, pas wykrywający upadki lub aplikację na telefon przekazującą o nim informacje do opiekuna – wyjaśniał.
 
Profesor Bigda podkreślił, że w Trójmieście seniorzy będą mogli korzystać również z opieki w domach.
- Opieka będzie tam zorganizowana z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych – dodał.
 
Według danych OECD, zaledwie 15,5 procent Polaków po 65. roku życia ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. W Szwecji, gdzie opieka nad seniorami rozwijana jest znacznie dłużej, odsetek ten przekracza 68 procent, a w Szwajcarii sięga 67 procent. (pap)