Jak poinformowało biuro prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia, z 49 wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa UE dziewięć popartych zostało pozwem sądowym.
Najwięcej spraw pacjenci skierowali do sądu w śląskim oddziale wojewódzkim NFZ - pięć. Jeden pozew wpłynął w oddziale łódzkim, w oddziale małopolskim złożono trzy pozwy, przy czym w jednej sprawie zapadł już wyrok na niekorzyść NFZ, nakazujący zapłacić za przeprowadzoną w Czechach operację zaćmy.
- Oddział czeka aktualnie na uzasadnienie wyroku, będzie składał apelację - zapowiada NFZ.
- W sumie w oddziałach wojewódzkich NFZ pacjenci złożyli 49 wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w ramach dyrektywy transgranicznej - poinformowało biuro prasowe NFZ. - Na dziś brak podstaw prawnych w przepisach krajowych, które umożliwiłyby dokonywanie refundacji - podkreśla Fundusz.
Jak dodaje, koszty będą mogły być refundowane po wdrożeniu do krajowych przepisów postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 roku w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
We wtorek 8 lipca 2014 podkomisja nadzwyczajna, do której skierowano rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który ma wdrożyć przepisy dyrektywy, odbyła przedostatnie posiedzenie w tej sprawie i w najbliższych dniach ma być gotowe jej sprawozdanie.
Przewodnicząca podkomisji Elżbieta Radziszewska (PO) powiedziała, że do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze pojedyncze kwestie, między innymi doprecyzowanie przepisu określającego krąg osób, które w imieniu pacjenta będą mogły wystąpić do NFZ o refundację leczenia.
Radziszewska przypomniała, że wdrażana dyrektywa transgraniczna jest tylko jednym ze sposobów na uzyskanie zwrotu kosztów leczenia poniesionych w innych krajach UE.
- Mamy już możliwość leczenia się w przypadkach nagłych w krajach UE na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego, mamy zgody NFZ dotyczące innych, specjalnych działań medycznych, a przygotowywana ustawa wprowadzi z automatu możliwość uzyskania refundacji za zabiegi planowe - powiedziała posłanka.
Według projektu uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce pacjent będzie mógł otrzymać zwrot kosztów leczenia w innym państwie UE, według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce. W tej kategorii mieszczą się również produkty lecznicze i wyroby medyczne zakupione w innym niż Polska państwie członkowskim UE.
Projekt zakłada, że pacjent, który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie unijnym, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów, musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą. NFZ będzie miał 30 dni na wydanie decyzji.
W projekcie wskazano, że nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu kosztów za obowiązkowe szczepienia ochronne. Podkomisja wprowadziła też ograniczenia w możliwości uzyskaniu zwrotu kosztów za przeszczepy. Zakłada się też ustanowienie maksymalnej kwoty wydatków przeznaczonych na zwroty leczenia pacjentów za granicą, po osiągnięciu której w danym roku kalendarzowym Fundusz będzie mógł zawiesić wypłaty z tytułu zwrotu kosztów świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej.
Ustawa wejdzie w życie z opóźnieniem. Państwa UE miały bowiem czas na dostosowanie przepisów krajowych do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej do 25 października 2013 roku. (pap)