Zalecenie są bardzo ważne ze względu na bardzo wysokie koszty społeczne POChP.
W opracowaniu zawarto informacje na temat kosztów bezpośrednich leków stosowanych w stabilnej postaci choroby i koszt leczenia jej zaostrzeń. Większość leków stosowanych w POChP podlega refundacji na zasadach określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego w zaleceniach znajdują się odniesienia do tego problemu oraz wskazówki dotyczące leczenia mające zapobiegać częstym zaostrzeniom choroby.
Pierwsze krajowe zalecenia postępowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc powstały w 1998 roku z inicjatywy profesorów Jana Zielińskiego i Józefa Małolepszego oraz Doktora hab. Władysława Pierzchały i pracy zespołu autorów Polskiego Towarzystwa Ftyzjopneumonologicznego. Inicjatywa taka została podjęta w nawiązaniu do podobnych aktywności innych lekarskich towarzystw naukowych w Europie.
Zespół polskich autorów kontynuował pracę nad zaleceniami w następnych latach w miarę jak nauka i praktyka dostarczały nowych danych. Wspólne źródła wiedzy są powodem, dla którego diagnostyka i leczenie POChP wszędzie opiera się na tych samych zasadach, a uzgodniony podział na stopnie zaawansowania choroby pozwala na jednakową klasyfikację chorych.
Autorami kolejnego, długo obowiązującego opracowania (2004–2010) zaleceń byli:Jerzy Kozielski jako przewodniczący zespołu oraz jego członkowie: Ryszarda Chazan, Dorota Górecka, Karina Jahnz-Różyk, Piotr Kuna, Józef Małolepszy, Władysław Pierzchała, Michał Pirożyński, Tadeusz Płusa, Jan Marek Słomiński, Paweł Śliwiński i Jan Zieliński.
Przed dwoma laty mniejszy zespół, w składzie: Władysław Pierzchała, Adam Barczyk, Dorota Górecka, Paweł Śliwiński i Jan Zieliński, opracował aktualizację tych zaleceń.
Zalecenie są dostępne na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
Oprac. Magdalena Okoniewska
Towarzystwo Chorób Płuc wydało nowe zalecenie dotyczące POChP
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc wydało najnowsze zalecenia dotyczące rozpoznawania i leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jak informuje Towarzystwo, wydanie zaleceń było konieczne ze względu na stały postęp w medycynie i nowe wiadomości na temat czynników rokowniczych i nowych leków w leczeniu POChP.