6 września br. odbyło się posiedzenie Rady Powiatu Tarnogórskiego, podczas którego 13 radnych głosowało przeciwko podwyższeniu kapitału zakładowego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach (za było 12 osób). Oburzenie budzi fakt, że sprzeciw wyrażają obecnie osoby, które w ubiegłej kadencji przekształciły szpital w spółkę.
Jak powiedział Jacek Szarek, przewodniczący „Solidarności” w placówce, „do przekształcenia jedynego w powiecie szpitala w spółkę akcyjną doszło w 2010 roku; kapitał zakładowy spółki utworzonej przez starostę tarnogórskiego wynosił 100 tys. zł, potem decyzją Rady Powiatu wniesiono aport w postaci części budynków i działki, podwyższając jego wartość do 6,1 mln zł”.
Przekształcenie placówki nie wypłynęło jednak na poprawę kondycji ekonomicznej – od tamtego momentu szpital borykał się z problemami finansowymi wynikającymi m.in. z nadwykonań.
W tej chwili zadłużenie wynosi 3 133 000 zł, a według kodeksu prawa handlowego, jeżeli strata przekracza 1/3 kapitału zakładowego spółki akcyjnej, walne zebranie akcjonariuszy na wniosek rady nadzorczej ogłasza jej upadłość.
Zdaniem Jacka Szarka, „w obecnej sytuacji jedyną alternatywą jest zwołanie kolejnego nadzwyczajnego posiedzenia rady powiatu i przekonanie radnych do zmiany zdania, i podwyższeniu kapitału zakładowego spółki”. Jeżeli tak się nie stanie, 140 tys. mieszkańców powiatu straci dostęp do jedynego szpitala i zlikwidowanych zostanie 550 miejsc pracy.
Jacek Szarek przypomniał też, „że tarnogórski szpital jest jedynym szpitalem w Polsce przekształconym w spółkę akcyjną, a uchwała radnych dotycząca tego przekształcenia została zaskarżona przez „Solidarność” do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym wyroku przyznał związkowcom rację, że w momencie przekształcenia szpitala w spółkę akcyjną doszło do naruszenia prawa, ale odwrócenie tego procesu było już niemożliwe”.
Źródło: www.mp.pl