Członkowie Koła będą się spotykać w „Słodkim Punkcie”, który powstał w Klubie Seniora przy ulicy Pułaskiego 92 w Tarnowie. Działalność Koła rozpocznie cykl 4 warsztatów „Diabetyk - jak żyć?”. Pierwsze spotkanie „Kiedy i po co mierzymy cukier” odbędzie się 17 lutego o 17:00
Prezesem Tarnowskiego Koła Diabetyków jest Michał Głód, który od 15 lat choruje na cukrzycę typu I.
- Mamy proste cele: szkolić - pomagać - uświadamiać. Szkolić, bo często osoby z cukrzycą, głównie typu II, nie wiedzą jak radzić sobie z chorobą. Pomagać - głównie rodzinom osób chorych na cukrzycę, gdyż wielu rodziców chorych dzieci ma problemy ze stabilizowaniem choroby. Najważniejsze, żeby przekaz był jasny, że cukrzyca to nie wyrok – podkreśla Michał Głód.
Celem koła będzie także uświadamianie, że można być chorym na cukrzycę i nawet o tym nie wiedzieć.
- Podczas naszej akcji profilaktycznej na 400 przebadanych osób w Tarnowie, 18 miało stan przed cukrzycowy, a 4 zaawansowaną cukrzycę. Co więcej żadna z tych osób nie spodziewała się takich wyników - dodaje Michał Głód.
Czytaj: Potrzebny Narodowy Program Zwalczania Cukrzycy >>>
Tarnowskie Koło Diabetyków postawi także na edukację w szkołach w formie zabawy. Wiosną odbędą się pierwsze wizyty w szkołach podstawowych. Ruszyły również prace na stworzeniem komiksu dla dzieci na temat cukrzycy.
Cukrzyca nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że w samym Tarnowie około sześć i pół tysięcy osób ma cukrzycę.
Tarnowskie Koło Diabetyków działa w ramach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, ściśle współpracuje między innymi ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska. Pomoc w rozwoju koła deklaruje także większość tarnowskich diabetologów. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.slodkipunkt.pl
Tarnów: rozpoczyna działalność Koło Diabetyków
Warsztaty dla diabetyków i ich rodzin, akcje prozdrowotne w szkołach, a nawet komiks dla najmłodszych na temat cukrzycy to wszystko znajdzie się w programie działalności Tarnowskiego Koła Diabetyków, które rozpoczęło właśnie działalność.