SVT nadała we wtorek reportaż przedstawiający ten problem.
Szwedzkie państwo od lipca zapewnia prawo do publicznej służby zdrowia nielegalnym imigrantom spoza UE. Na ten cel odpowiedzialne za służbę zdrowia samorządy w województwach otrzymały od państwa dodatkowe fundusze.
Według organizacji pozarządowej Crossroads w Sztokholmie rośnie liczba ubogich lub bezdomnych z krajów UE, którzy przyjechali do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia, ale nie znaleźli pracy lub ją stracili. Z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wrócić do kraju. Takim osobom nie przysługuje w Szwecji publiczna, bezpłatna, służba zdrowia.
"Wiele osób przychodzi do mnie, twierdząc, że nie otrzymali pomocy w przychodni lub szpitalu, gdyż nie mieli niebieskiej karty", czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - opowiada SVT Tiberiu Lacatus z Crossroads.
Organizacja w niektórych przypadkach jest w stanie pomóc takim pacjentom, organizując raz w tygodniu w Sztokholmie dyżur lekarza. Potrzebujących jest jednak coraz więcej, a mający działać tymczasowo Crossroads przedłużył działalność.
Według opublikowanego w tym roku przez Urząd ds. Zdrowia i Opieki Społecznej raportu Polacy stanowią drugą największą grupę wśród bezdomnych imigrantów z krajów UE. Większość tych osób posiadała mieszkanie przed wyjazdem do Szwecji, nie jest uzależniona od alkoholu, ani nie ma problemów ze zdrowiem psychicznym.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)